2-3 Ocak 2016 tarihinde yapılan AÖL sınav sonuçları bugun yani 25 Ocak tarihinde açıklanması beklenen AÖL sınav sonuçları için AÖL resmi web sitesi üzerinden açıklama yaptı. AÖL sınav sonuçları hafta içersinde açıklanacağını duyurdu. AÖL sınav sonuçları ile ilgili haberler. 25 Ocak 2016 tarihinde açıklanacağını duyurduğumuz I. dönem sınav sonuçları, işlemlerin tamamlanması halinde hafta içinde açıklanacaktır. Sınav sonuçları açıklandığında Kayıt Yenileme İşlemleride aynı gün içerisinde başlayacaktır.
 
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ II. DÖNEM YENİ KAYIT İŞLEMLERİ BAŞLAMIŞTIR
 
Son başvuru tarihi 5 Şubat 2016 olup başvuru süresi uzatılmayacaktır.2016 yılı için yeni kayıt ücreti 40TL (30+10) olarak belirlenmiştir.
 
KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİNDE YENİ DÜZENLEME
 
Kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 eğitim öğretim yılı II. Dönemden itibaren otomatik olarak yapılacaktır. Öğrencilik durumu 2015/1 aktif veya donuk öğrencilerimiz kayıt yenileme ücretini (30TL) anlaşmalı bankalardan (Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası) herhangi birine yatırması yeterli olacaktır.
 
2-3 Ocak 2016 tarihinde yapılması gereken ancak değişik nedenlerden dolayı, muş, Bitlis, Hakkari ve Van illerinin tamamında, Şırnak ili Cizre ve Silopi İlçelerinde, Siirt ili Pervari ilçesinde ve Zonguldak İl merkezi ile Kilimli ilçesinde gerçekleştirilemeyen Açık Öğretim Lisesi sınavları 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde 3 oturumda yapıldı.
 
Cizre ve Silopi ilçelerinde yapılması gereken sınavlar ise Mardin ilinde yapıldı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenden sınav takvimine göre 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav sonuçları 25 Ocak 2016'da internette yayınlanacağı duyurulmuştu.
 
İkinci dönem kayıt işlemleri ise 18 Ocak - 5 Şubat tarihleri arasında olacak.

Normal liseyi bazı sebeplerden dolayı bitiremeyen veya bırakan öğrenciler açık öğretim liselerinde okuma imkanı sağlamaktadır. Açık öğretim okuyarak liseyi bitirmek isteyen öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı her yıl 2 dönem olmak üzere bu sınavı gerçekleştirmektedir. Her il de aynı zamanda başlayan bu sınav Sabah saat 9:30’da başlamıştır. Saat 12:00da da sona ermiştir. Sınava girmeden önce öğrenciler sınav giriş belgelerini elde etmek zorundadır. Sınav giriş belgeniz olmadan sınava giremezsiniz. Sınav giriş belgenizde yer alan sınav yerine göre AÖL sınavına girebilirsiniz. İnternetin bu kadar gelişmesinden sonra birçok işleminizi internet üzerinden gerçekleştirebilirisiniz.  Sınav giriş belgenizi de internet üzerinden ulaşabilirsiniz. AÖL okuyan öğrenciler dönem başlamadan önce ders seçimi yapmak zorundadır. Seçtikleri derslerden öğrenciler sınava girmektedir.
 
Eğer kayıt yenileme işlemini yapıp ders seçmediyseniz sistem otomatik olarak sizin yerinize ders seçimini gerçekleştirir ve bu derslerden sınava girersiniz. Sınava giremeyen öğrencilerin eğer geçerli bir mazereti varsa mazeret sınavına girebilirler. askerlik, cezaevi, sağlık, doğal afet gibi nedenlerden dolayı sınava giremeyen öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak mazeret sınavına giriş yapabilir.
 
Sınav sonuçları açıklandıktan sonra da internet üzerinden sınav sonuç bilginize ulaşabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sizlere verilen aday numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığının hizmete sunmuş olduğu bu sisteme öğrenci numaranız ve şifrenizi girdikten sonra son olarak da güvenlik kodunu gerekli yere girmeniz gereklidir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra bu sisteme giriş yaparak sınav sonuç bilginize ulaşabilirsiniz. Ayrıca birçok AÖL ile ilgili işlemi bu sisteme giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Sınav giriş belgenizi de bu sisteme giriş yaparak alabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi 1. dönem sınav sonuçları MEB tarafından yapılan açıklamaya göre bu hafta içerisinde yayınlanacak. Sınav sonuçları açıklandığında ''Kayıt Yenileme İşlemleri'' de aynı gün içerisinde başlamış olacak. Peki; AÖL sınav sonuçları açıklandığında sınav sonucu nasıl öğrenilecek.

AÖL GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

AÖL girişi yapmak için öncelikle http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ adresini bilgisayarınızdaki internet tarayıcıya yapıştırmanız ve ardından bu adrese gitmeniz gerekiyor.

AÖL SORU VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL SORULARI VE CEVAP ANAHTARI NASIL İNDİRİLİR?

AÖL 1. dönem sınavında sorulan sorular ile bu sorulara ait olan cevap anahtarı AÖL internet sitesinde açıklandı. Aşağıdaki linke tıklayarak AÖL soru ve cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Ancak karşınıza çıkacak olan listedeki en üstte bulunan sınav sorularını kontrol etmeniz gerekiyor. 2-3 Ocak AÖL sınav soruları ve cevap anahtarı listenin en başında yer alıyor.

AÖL KAYIT YENİLEME TARİHİ

İkinci Dönem yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri başlıyor. İşte AÖL 2.Dönem yeni kayıt ve Kayıt Yenileme Tarihleri...

Açık Lise kayıt yenileme tarihi: 18 Ocak 2016 ile 5 Şubat 2016 tarihleri arasında yapılacak.

2. kayıt yenileme işlemleri 25 Ocak 2016  ile 5 Şubat 2016 tarihleri arasında yapılacak.

2. Dönem sınavları 19-20 Mart 2016 tarihlerinde yapılacak.

Söz konusu açıklamaya göre dün açıklanması beklenen AÖL sınav sonuçları işlemlerin tamamlanması durumunda hafta içi açıklanacak. MEB işlemlerin ne zaman biteceğine dair bir tarih vermiyor. İşte MEB’in birinci dönem sınav sonuçları ile ilgili açıklaması:

“25 Ocak 2016 tarihinde açıklanacağını duyurduğumuz I. dönem sınav sonuçları, işlemlerin tamamlanması halinde hafta içinde açıklanacaktır. Sınav sonuçları açıklandığında Kayıt Yenileme İşlemleride aynı gün içerisinde başlayacaktır.”

AÖL SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav sonuçları açıklandığında sınav sonucunuzu öğrenmek için aşağıdaki bağlantı ile erişebileceğiniz AÖL web sitesine öğrenci girişi yapmanız gerekmektedir. Söz konusu sayfada ekranda gördüğünü güvenlik kodunu, öğrenci numaranızı ve şifrenizi ilgi alanlara yazarak sistemi giriş yapabilir ve AÖL sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.