Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) öğrencilere yüzbinlerce dijital ders içeriği sağlayan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalı, eğitim içerikli internet siteleri arasında Türkiye'de zirveye, dünyada da 9. sıraya yerleşti. EBA portal, Türkiye'den girilen bütün internet adresleri arasındaki genel sıralama listesinde 39. sırada yer aldı. Böylece Türkiye'den giriş yapılan bütün adresler arasında ilk 50'ye, ilk kez bir eğitim içerikli portal girmiş oldu. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bütün kademelerdeki ders kitaplarının ve dijital eğitim içeriklerinin yüklendiği EBA, 2015-2016 eğitim-öğretim döneminden itibaren öğrencilere bilgi düzeylerine göre bir öğrenme haritası ve buna uygun dijital eğitim içeriklerini seçip ders çalıştırabilen "Bireyselleştirilmiş Öğrenim Yönetim Sistemi" ile çalışmaya başladı. Ayrıca hafta içi ve hafta sonu ücretsiz olarak başlatılan takviye kurslarına kayıt olan her öğrencinin ve öğretmenin de EBA şifresi bulunuyor.

İstatistiklere göre, "eba.gov.tr" üzerinden hizmet veren EBA portal, 2016 Mart itibarıyla dünya genelindeki internet siteleri arasında, bütün eğitim kategorileri arasında giriş sayısı bakımından 9. sırada yer aldı. Bu kategoride, dünya genelinde kamu, özel, üniversiteler, herkese açık, kolektif portallar, sivil toplum siteleri, hayat boyu öğrenim dahil bütün seviyelerdeki eğitim adresleri taranıyor.

Türkiye istatistikleri
EBA portal, Türkiye'de ise dijital eğitim içeriği sunan adresler arasında bu yılın mart ayında 1. sırada yer alarak zirveye oturdu. Türkiye'de bütün içeriklerden oluşan genel listede 39. sırada yer alan EBA, böylece bir eğitim içeriği sitesi olarak Türkiye'de ilk kez en yoğun kullanılan ilk 50 web sayfası arasına girme başarısını gösterdi.

İlk üçü Facebook, Google ve Youtube'un paylaştığı ilk 50'de sadece 5 kamu sitesi yer buldu.