Açık öğretim lisesi, mesleki  açık öğretim lisesi, açık öğretim ortaokulunun 3'üncü dönem sınav tarihleri de  11-12 Haziran olarak değiştirilirken daha önceki sınavlara giremeyen öğrenciler  için ek sınav kararlaştırıldı

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), sınav takviminde 28 Mayıs  2016'da yapılacağı duyurulan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nın (PYBS) 21  Mayıs'ta yapılmasını kararlaştırdı. 

MEB tarafından bu yıl içinde yapılan açık öğretim lisesi, mesleki açık  öğretim lisesi, açık öğretim ortaokulu sınavlarına, hava muhalefeti, güvenlik  tedbirli sokağa çıkma uygulamaları nedeniyle birinci ve ikinci dönem sınavlarına  giremeyen öğrencilerin bulunduğu tespit edildi.

Bu kapsamda mağduriyet yaşanmaması için daha önce 25-26 Haziran 2016  olarak duyurulan bu okul öğrencilerinin üçüncü dönem sınavları 11-12 Haziran  2016'da, açık öğretim okullarının birinci ve ikinci dönem sınavlarına giremeyen  öğrenciler için de 23-24 Temmuz'da ek sınav yapılması kararlaştırıldı.

Planlanan bu değişiklikten dolayı, sınav takviminde 28 Mayıs 2016'da  yapılacağı duyurulan PYBS de 21 Mayıs'ta yapılacak.