Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) tarafından yurt dışı yükseköğretim diplomaları denkliği için yapılacak Seviye Tespit Sınavı (STS) başarı puanı 50'den, 40'a düşürüldü.

YÖK'ün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 16 Haziran'daki toplantısında, kararın alındığı tarihten itibaren geçerli olmak üzere, YÖK tarafından ÖSYM ve Anadolu Üniversitesi'ne yaptırılan Seviye Tespit Sınavı başarı puanının 100 üzerinden, 40 puan olmasına karar verildi. Bu başarı puanı daha önce 50 olarak belirlenmişti.

Ayrıca uygulanacak olan Seviye Tespit Sınavı sonuçlarının sağlıklı değerlendirilebilmesi için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 1/4'ü çıkarılmak suretiyle, adayın her testten aldığı ham puanlar hesaplanacak.

Karar, ÖSYM tarafından 2016 sonbahar döneminde yapılacak tıp doktorluğu ve diş hekimliği alanlarında, Anadolu Üniversitesi'nce yapılacak mühendislik, Türk dili ve edebiyatı, fizyoterapi ve rehabilitasyon, ergoterapi, hukuk gibi tüm alanlarda geçerli olacak.