2013 LYS tercih sonuçları açıklandı. LYS tercih sonuçları 'nı ÖSYM saat 23:45 'de açıkladı. Bir çok aday bu saatte açıklanacağını düşünmüyordu. Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 24 Mart 2013 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 15-16-22-23 Haziran 2013 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 25 Temmuz 2013 tarihinde saat 23:45'ten itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr  adresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarla Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasından açıklandı.
2013 LYS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Adaylar sonuçları ÖSYM'nin ''http://osys.osym.gov.tr'' ve ''https://sonuc.osym.gov.tr'' adresli internet sitelerinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.
Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Üniversitelere kayıtlar 2-6 Eylül arasında yapılacak.
 2013-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Yerleşen tüm adaylara başarılı bir üniversite hayatı dileriz.
 Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
 Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ekte verilmiştir.
 ÖSYM BAŞKANLIĞI
2013 LYS tercih sonuçları için kesin bir tarih olmamasından dolayı lys tercih sonuçları 'nın bekleyene adaylar heyecanlanmaya devam ediyor. Devamlı OSYM sitesinden gelecek olan LYS tercih sonuçları tamamlanmıştır resmi duyurusu haberini beklemekte. LYS tercih sonuçları bugün açıklanacağına dair sosyal platformlarda konular bulunmakta fakat 2013 LYS tercih sonuçları açıklanacağına dair osym 'den herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Eğer LYS tercih sonuçları bugün açıklansaydı OSYM çoktan şu saatte açıklama olacaktır diye duyuru yapmalıydı.
LYS tercih sonuçları Ağustos ayına girmeden açıklanması beklenmekte. OSYM LYS tercih işlemleri ise 18 temmuz 'da bitmişti. OSYM LYS sonuçları 'nı 8 gün gibi kısa bir sürede açıklamıştı. LYS tercih sonuçları ise nasıl açıklanacak bu merak ediliyor.
Lys tercih sonuçları için üniversite öğrencileri ösym'dem gelecek lys tercih sonuçları açıklamasini beklemektedir. LYS tercih sonuçları bu hafta içi açıklanması bekleniyor. Her dakika üniversite adayları sabırsızlıkla OSYM sitesinden gelecek olan lys tercih sonuçları haberini bekliyor.
2013 LYS tercih işlemleri bitti ve artık 2013 lys tercih sonuçları 'nın açıklanması için gözler OSYM 'de. 2013 LYS tercih işlemleri bittikten sonra Üniversite kazanmak isteyenleri stresi dahada arttı. YGS sınavındanda 140-180 puan arası alan adaylar 2 yıllık Üniversite tercihleri yaptılar.
2013 LYS tercih işlemleri 18 temmuz 2013 günü akşam 17:00'da bitti.. Tercih işlemleri bittikten sonra OSYM en yakın zamanda yerleştirme sonuçları 'nı açıklayacağını daha önceden duyurmuştu. 2013 Yerleştirme sonuçların için OSYM 10 günü içinde açıklayacağını düşünüyoruz.
OSYM başkanlığı daha önceden LYS tercih sonuçları 'nın temmuz son haftası açıkanacağına dair açıklama yapmıştı. Temmuz son hafta LYS yerleştirme sonuçları açıklanacak. 2013 LYS ek yerleştirme sonuçları ise 28 Ağustos 2013 ile 2 eylül 2013 tarihleri arasında açıklanacak. Daha sonra kayıt maratonu başlayacak. 2013 LYS tercih sonuçları için osym 'den henüz bir açıklama bulunmamaktadır. Bazı internet sitelerinde osym sonuları açıklanıyor mu? diye haberler geçsede osym 'nin bu şekilde bir haberi bulunmamaktadır.
LYS tercih sonuçları için OSYM 'den resmi bir açıklama veya twitter hesaplarından herhangi bir açıklama yok. Herkes OSYM 'nin 2013 LYS tercih sonuçları 'nı çabuk açıklayacağını düşünüyor. OSYM 'niin bu seneki başarısını ve hızını herkes gördü. LYS sonuçları 'nın ne kadar kısa bir sürede açıklandığı ise kanıtı oldu. Haber3.com olarak 2013 LYS tercih sonuçları 'nda temmuz ayının son haftasında açıklanacak. Bu hafta içi artık LYS tercih sonuçları 'nın açıklanacağı bekleniyor.
LYS tercih sonuçları açıklandıktan sonra kayıt işlemleri için kayıt tarihleri beklenecek ve bu sırada kayıtlar için gerekli evraklar hazırlanacak. LYS tercih puanları iyi olanlar tercih yapmakta çok zorlandılar. Bir çok üniversite birbirinden güzel imkanlar ile lys 'de iyi puan alanları çağırdı. LYS tercih sonuçları hayatınıı değiştirecek bir sonuç olduğu için sadece öğrenciler değil, aileleri tarafındanda heyecanla bekleniyor.
TERCİHLER NE ZAMAN AÇIKLANACAK
Temmuz son hafta tercihler açıklanacak.
EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI
28 Ağustos-2 Eylül arasında ek yerleştirme sonuçları açıklanacak.
Rehberlik.osym.gov.tr tercih hizmetlerinde yardımcı olmak için gündemde olacak.
450 BİN ADAY TERCİH YAPMADI
 Üniversiteye giriş maratonunun ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart'ta; 5 farklı alanda düzenlenen ikinci aşama Lisans Yerleştirme sınavları LYS ise 15- 23 Haziran tarihleri arasında yurt genelinde gerçekleşmişti.
 Herhangi bir puan türünden 180 ve üzeri puan alan adayların girdiği LYS sonrası tercih maratonu da 18 Temmuz tarihinde son buldu. Bu kapsamda LYS puanına göre tercih hakkı kazanan 1 milyon 559 bin 466 adaydan 1 milyon 112 bin 451'i bu hakkını kullandı. Adaylardan 446 bin 995'i ise hiçbir programı tercih etmedi.
SONUÇLAR 8 GÜNDE AÇIKLANMIŞTI
 ÖSYM'nin bu yıl rekor bir hızla sınav sonuçlarını açıklaması, üniversite adaylarının heyecanını arttırdı. YGS ve LYS sonuçları, sınavların tamamlanmasının ardından 8 gün içerisinde açıklanmıştı. Adaylar tercih ve yerleştirme sonuçlarının da yine kısa süre içerisinde açıklanmasını bekliyor.
 DAHA DETAYLI BİR ÇALIŞMA
 Daha önce sınav sonuçlarının 8 günde açıklanması nedeniyle yerleştirme ile ilgili çalışmaların da 8 günde bitmesi beklentisi oluştu. ÖSYM yetkilileri ise sınav sonuçlarının daha kısa sürede açıklanabildiğini, ancak tercihlerle ilgili çalışmanın daha detaylı olarak yapıldığı için biraz daha zaman alabileceğini belirttiler. Yine de üniversiteye yerleştirme sonuçlarının bu hafta sonundan itibaren açıklanabileceği belirtiliyor. Öğrenciler tercihlerle ilgili formları 18 Temmuz tarihinde ÖSYM'ye vermişlerdi.
OSYM 'NİN DUYURUSU
 Temmuz 2013 tarihinde başlayan 2013-ÖSYS tercih işlemleri 18 Temmuz 2013 tarihinde sona erecektir. Bugüne kadar toplam 107.500 aday tercih işlemlerini gerçekleştirmiştir.  Tercih süresi tamamlandıktan sonra en kısa sürede yerleştirme sonuçları kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.haber3.com olarak gelişmeleri duyuracağız. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasında sonra belirtilen tarihlerde adaylar yerleştirildikleri Üniversitelere kayıtlarını yaptıracaklardır.
2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının ÖSYM tarafından kısa sürede açıklanması nedeniyle 12-20 Ağustos 2013 olarak belirlenen 2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri, Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun kararıyla 2-6 Eylül 2013 olarak yeniden belirlenmiştir.   
 2013-ÖSYS merkezi yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanan adaylara kayıt işlemlerinde yardımcı olunabilmesi amacıyla kayıt tarihi ve kayıt adreslerine, 2013-ÖSYS sonuç açıklama ekranında yer verilecektir. Bu amaçla Üniversiteler, kayıt tarihlerini, kayıt işlemlerinin yapılacağı yerler ile açık adreslerini, daha önce kendilerine bildirilenkılavuz işlemlerinde kullanılan internet adresinden mevcut "Kullanıcı Adı" ve "Şifre"lerini kullanarak, 11-16 Temmuz 2013 tarihleri arasında elektronik ortamda Merkezimize bildireceklerdir.
Adaylara, ilgililere ve kamuoyuna duyurulur.
ÖSYM BAŞKANLIĞI
Yapılan yazılı açıklamada "2012-2013 Eğitim Öğretim yılında ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin son kez katıldığı SBS sınavı 8 Haziran 2013 tarihinde yapılmış Türkiye Genelinde 1 milyon 112 bin 604 öğrenci Düzce'de ise 5 bin 198 öğrenci sınava katılmıştır. Ortaöğretim okulları 12. Sınıfta okuyan ve daha önce mezun olmuş öğrencilerin LYS sınavları 18 -26 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılmış Türkiye Genelinde 851 bin 131 öğrenci Düzce'de ise bin 827 öğrenci sınava katılmıştır. 2013 SBS ortaöğretime yerleştirme puanına göre Türkiye sıralamasında ilk 5 bin aday arasında 12 öğrencimiz, ilk 10 bin aday içinde ise 38 öğrencimiz yer almıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2011-2012-2013 yıllarında SBS Türkiye sıralaması açıklanmıştır. 2013 LYS neticesinde, ilk 500'de 2 öğrenci, ilk bin'de 16 öğrencimiz yer almıştır.
Orta öğretim yerleştirme puanına göre puanı 201 ve üzeri olan adayların okullara yerleştirme işlemleri için tercih başvuruları devam etmekte olup, 29 Temmuz 2013 tarihinden sona erecektir. Her adayın en fazla 10 tercih yapabileceği başvuruların sonuçları 6 Ağustos 2013 tarihinde açıklanacaktır. Adayların kazandıkları okullara kayıtları ise 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Lisans Yerleştirme Sınavları puan türlerine göre adayların okullara yerleştirme işlemleri için tercih başvuruları 8-18 Temmuz tarihleri arasında yapılmıştır. Üniversitelere yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin kayıtları 12-16 Ağustos 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecektir" denildi.