İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektrik Tünel Tramvay İşletmeleri arasında ortaklaşa geliştirilen "İstanbul'daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi" adlı proje, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından "Verimli ve Temiz Enerji Mali Destek Programı" kapsamında desteklenmeye değer görüldü.
Ulaşım ve toplu taşımada kullanılan araçlarda yakıt sarfiyatı ile egzoz emisyon konularındaki mevcut problemleri ortadan kaldırılacak projede, toplu taşıma uygulamalarında enerji verimliliği değerleri artırılacak ve egzoz emisyonlarının tüm zararlı etkilerinin en aza indirilmesi sağlanacak. Bir yıl sürecek olan proje ile; toplu taşıma sistemlerinde yakıt - egzoz etkileşimleri hakkında bilgi artışı, egzoz sistemi ve filtrelerin bakım, onarım, temizlik uygulamaları için yeni bir sistemin geliştirilmesi, toplu taşıma uygulamalarında egzoz sistem kirliliğinden kaynaklanan ek yakıt sarfiyatında düşüş, toplu taşıma araçlarının sebep olduğu zararlı egzoz emisyon değerlerinde düşüş, toplu taşımada kullanılan enerjinin (yakıt) daha etkin ve daha verimli kullanılması, egzozdaki kirli filtrelerin sebep olduğu fazla enerji tüketiminin azaltılması, egzoz ve yakıt arasında enerji verimliliği koşullarının saptanması ve ideal koşulların yakalanması gibi bir çok farklı amaç hedefleniyor.

000000;"> 


Türk otomotiv sektörü, Rusya'da yatırım peşinde
Rusya'nın başkenti Moskova'daki MIMS Automechanika Fuarı'nda açılan Türkiye standında, 56 otomotiv yan sanayi firması yer aldı. Fuarda yakıt transfer hatlarından fren sistemlerine, debriyaj setlerinden hava süspansiyon sistemlerine, motor yataklarından güvenlik setine kadar çeşitli ürün gruplarını sergileyen Türk firmaları, Rus markalarıyla gerçekleştirdikleri ikili görüşmelerde iş birliği ve yatırım fırsatlarını masaya yatırdı. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, "Bu ülkede 13 firmamız yatırım yapmış durumda. Bu sayının önümüzdeki beş yılda 30 adede ulaşacağını tahmin ediyoruz. Ruslar, Türk otomotiv sanayisinin kalitesine ve becerisine güveniyor. Mutlaka orada olmamızı istiyorlar" dedi. Rusya'nın AB ülkeleri ve ABD ile ticari ilişkilerinin gerilmesinin Türk otomotiv endüstrisine avantaj sağlayabileceğine dikkati çeken Sabuncu, "Rusya yan sanayi firmaları sayı olarak az, büyük bölümü 'Sovyetler' zamanından kalma sistemlerle üretim yapıyor. Bütün bunlar Türk otomotiv yan sanayi için fırsat" diye konuştu.


BURCU ÇETiNKAYA iLE OTOMOBiL SEVDASI
SORULARINIZI, MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN


Artık burcu.cetinkaya@tg.com.tr veya Twitter/bbcetinkaya'ya merak ettiğiniz modelleri, sektörün ileri gelenlerine iletmek istediğiniz soruları yazabilirsiniz.