Eski Litvanya Ulusal Enerji Kontrol ve Fiyat Komisyonu (NCC) Başkanı Vidmantas Jankauskas, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) ev sahipliğinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nun ardından (WFER), Litvanya ile Rusya arasındaki enerji ilişkilerini AA muhabirine değerlendirdi.


Ukrayna'da yaşanan Kırım krizinin Rusya ve Litvanya arasındaki ilişkileri olumsuz etkilediğini anlatan Jankauskas, "Litvanya enerjide bağımsızlığını kazanmak istiyor ve Rusya'ya daha az bağımlı olmak istiyordu. Bu sebeple sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminali inşa etti. Ancak Rusya ile ilişkileri bozan şey bu terminal değil. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz, bu konuya sessiz kalamayan Litvanya'nın güçlü komşusu Rusya ile olan ilişkilerini olumsuz anlamda etkiledi" dedi.


Ukrayna'nın kendileri için önemli bir komşu olduğunu vurgulayan Jankauskas, "Kırım'da yaşananlara karşı Avrupa Birliği'nde sesini en çok çıkaranlar ve buna şiddetle karşı çıkanlar Baltık ülkeleri ve Polonya oldu. Bir şekilde hem Polonyalı vatandaşlar hem de Litvanyalılar aynı durumun başlarına gelmesinden korkuyor. Ancak, Litvanya hem NATO üyesi hem de Avrupa Birliği üyesi. Bunu unutmamak gerekiyor" diye konuştu.


Litvanya, Aralık 2014'e kadar ihtiyacı olan doğalgazın tamamını Rusya'dan satın alıyordu. 31 Aralık 2014'te LNG terminalinin inşasını bitiren Litvanya, Norveçli enerji devi Statoil ile 5 yıllık anlaşma imzalayarak, Rusya'ya karşı enerji bağımsızlığı için ilk adımı atmış oldu.