Shell 6 bin 500 kişiyi işten çıkaracak
Hollandalı petrol şirketi Royal Dutch Shell, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bu yıl içerisinde 6 bin 500 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.


Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, harcamaların kısılması ve yatırımların azaltılması kararı alındı. Bu kapsamda, şirketin 2015 yatırımlarının geçen yıla oranla 7 milyar dolar azaltılacağı belirtildi.


Şirketin CEO'su Ben van Beurden, bir süredir petrol fiyatlarının düşük seyrettiği piyasada dayanıklı olmak gerektiğini kaydederek, "Bu sıkıntılı dönemi atlatmak için, güçlü finansal araçlar kullandığımız ve hissedarlara yüksek kar payları dağıtacağımız güvenini verdiğimiz, ihtiyatlı bir yaklaşım içerisindeyiz" ifadesini kullandı.


Petrol fiyatlarında gerilemenin birkaç yıl daha süreceği tahmininde bulunan van Beurden, fiyatların orta vadede 70-90 dolar arasında gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi.


Şirketin karı, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 düşerek 6,1 milyar dolardan 3,8 milyar dolara geriledi.

İngiliz Centrica 6 bin kişiyi işten çıkaracak

İngiliz enerji şirketi Centrica, gelecek beş yıl içerisinde 6 bin kişinin işine son verileceğini açıkladı.


İngiliz enerji şirketi Centrica gelecek beş yıl içerisinde giderlerini 750 milyon sterlin azaltmayı planladığını belirterek yaklaşık 6 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu.


Şirketten yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemde şirketin stratejik planlaması kapsamında 6 bin kişinin işine son verilmesinin kararlaştırıldığını, yeni büyüme alanlarında yapılacak işe alımların ardından kapatılan istihdam pozisyonlarının 4 bine gerileyeceği kaydedildi.


Bu yılın ilk yarısında Centrica'nın iştiraki British Gas'ın karının yüzde 44 oranında artış kaydederek 656 milyon sterline yükseldiği belirtildi.


Konuya ilişkin açıklama yapan Centrica'nın Üst Yöneticisi Iain Conn, "Büyüme için müşteri tarafındaki çalışmalarımıza odaklanmak istiyoruz" dedi.


Centrica'nın açıklamasında önümüzdeki dönemde daha çok enerji tedariki ve hizmetleri alanlarında yoğunlaşmanın planlandığı kaydedildi.


Şirket önümüzdeki beş yıl boyunca giderlerini 750 milyon sterlin seviyesinde azaltma planı çerçevesinde iş gücünü yüzde 10 civarında azaltmayı planlıyor.