Gaziantep'te 2015'te üretimi çok olarak değerlendirilen Antep fıstığına ilgi artıyor. Taze Antep fıstığının kurusundan ucuz olması, tüketiciyi fıstık raflarına çekiyor. Esnaf, geçen yıla oranla fiyatların düştüğünden yakınsa da ellerindeki fıstıkların satılmasından büyük mutluluk duyuyor.


Gaziantep'te taze Antep fıstığı satan bir esnaf, fiyatların düştüğünü belirterek, “Gaziantep'e gelen yerli ve yabancı turistlerin evvela fıstığa, akabinde yöresel Antep ürünlerine rağbet ettiğini görüyoruz. Antep fıstığını buradan bütün Türkiye'ye yayıyoruz. Yaş fıstık sezonumuz yaklaşık 3 hafta-1 ay önce başladı. Başlangıcında fiyat 20 TL iken şu an 10 liraya, 12 liraya fıstığı satıyoruz. Şu an fıstık satışlarında rağbet var yerli turistlerin Gaziantep'e gelmesiyle. Gaziantep'in en büyük demirbaş ürünü fıstıktır. Rağbet artıyor. Çok şükür satışlarda sıkıntı yok. Türkiye'nin her yerine Gaziantep'ten gidiyor sonuç itibariyle. O konuda sıkıntı ile karşılaşmıyoruz, satışlarımız çok şükür iyi” şeklinde konuştu.


Mahsulün fazla olmasından dolayı fiyatlarda gevşemelerin olduğunu söyleyen esnaf, eskiye oranla üretimin arttığını, fiyatların düştüğünü belirtti.