FİKRET ÇENGEL-NEW YORK
Turkcell, hisselerinin Borsa İstanbul ile aynı gün New York Borsası'nda (NYSE) da işlem görmeye başlamasının 15. yılını, New York'ta düzenlediği resepsiyon ve borsa kapanış töreniyle kutladı.  NYSE Başkanı Tom Farley'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kapanış gongu törenine, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell Yönetim Kurulu üyeleri Atilla Koç, Mehmet Hilmi Güler, Mehmet Bostan, Bekir Pakdemirli ve Jan Erik Rudberg katıldı. NYSE'nin geleneksel kapanış gongunu Turkcell adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça çaldı. Seremoni kapsamında Wall Street'te bulunan NYSE binasına Türkiye ve Turkcell bayrakları çekildi, tüm dijital ekranlar Turkcell logolarıyla süslendi. Gong seremonisinden bir gün önce (31 Ağustos gecesi) ise Türkiye New York Başkonsolosluğu himayesinde 15. yıl resepsiyonu gerçekleştirildi. 
Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, NYSE'de düzenlenen seremonide, “Bugün burada sadece NYSE'ye kote olmamızın 15. yılını değil, aynı zamanda Turkcell'in muazzam büyümesini de kutluyoruz” dedi. Geçen zaman içerisinde Turkcell'in, Türkiye ile büyüdüğünü ve kendisine inanan yatırımcıların güvenini boşa çıkarmadığını belirten Akça, “Turkcell, on binlerce kişi için istihdam fırsatları oluşturdu. 9 ülkede 68 milyon abonesiyle bölgesinde lider bir şirket haline geldi. 5 yıl sonra, NYSE'ye kote olmamızın 20. yıl dönümünde dünyada 5G teknolojisini geliştirmeyi başarmış birkaç telekomünikasyon şirketinden biri olmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer ise Turkcell'in BİST'teki 15. yılını “Türkiye'nin Turkcell'inin borsamıza kota olması bizim açımızdan bir değer” sözleriyle kutladı. Zafer, “Bölgenin teknoloji ve finans merkezi olmayı hedefleyen bir borsa olarak BİST, dünyanın dört bir yanında borsalarla ve finans kuruluşlarıyla yeni bağlantılar kurdu ve bu girişimleri daha da büyütmek için gayret gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında, Turkcell'in NYSE'ye kote olarak, Borsa İstanbul'un ve Türkiye piyasasının küresel anlamda tanınması adına ilk katkılardan birini yapmıştır” dedi.
100 milyon kişi canlı izledi

Turkcell, NYSE'de işlem gören tüm şirketler (2 bin 423 şirket) içinde en yüksek değere sahip ilk 500 içerisinde yer alıyor. Yatırımcısına 15 yılda TL bazında yüzde 316 oranında getiri kazandıran Turkcell, ayrıca BIST'teki en değerli ilk 5 şirketten biri olma özelliğini taşıyor. NYSE ise dünyadaki toplam hisse alım satım işlemlerinin yüzde 44'ünün yapıldığı yer olarak biliniyor. Temmuz 2015 itibarıyla NYSE'ye kote şirketlerin piyasa değeri 19 trilyon 351 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. NYSE gongu, borsanın açılış ve kapanışında olmak üzere, günde iki kez çalınıyor. Gong çalma törenini dünyanın çeşitli yerlerinde 100 milyondan fazla kişi televizyonlarından izliyor. Gong çalma onuru, borsada işlem gören şirketlerin başkanları ve CEO'larıyla, devlet başkanları ve bakanlara veriliyor.