Türkiye'nin en önemli kaya gazı sahasının bulunduğu Diyarbakır'daki Sarıbuğday-1 kuyusunda çalışmalar karışıklıklar sebebiyle durdu. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Güneydoğu Anadolu'da bulunan kaya gazı sahasının Türkiye'nin 7 yıllık tüketimini karşılayacak rezerve sahip olduğunu, çalışmaların hızlanması için bölgedeki karışıklığın durması gerektiğini söyledi. Diyarbakır'daki rezervin ülke ekonomisine katkısının yaklaşık 140 milyar dolar olduğu hesaplanırken, Kumbaroğlu, "Birilerinin bölgeye yönelik hesapları var" diye konuştu. 


7 YILLIK REZERV VAR 


PKK'nın terör eylemleri, enerji yatırımlarını da etkiledi. Bölgenin kalkınmasına yönelik projeler askıya alınmaya başladı.

Kumbaroğlu, bölgede son dönemde artan terör saldırılarının düşündürücü olduğunu belirterek, "Ortadoğu'da süren çatışmalara bakın.
Çatışmalar enerji kaynaklarının olduğu bölgelerde yaşanıyor. Diyarbakır bölgesinde 7 yıllık tüketime denk gelecek bir rezerv söz konusu" diye konuştu. 


'ANTALYA'DA ENERJİ ZİRVESİ YAPACAĞIZ'


İran'ın dünyada 2'nci büyük gaz rezervine sahip ülke olduğunu belirten Kumbaroğlu, "Antalya'da İran'ın da katılacağı bir enerji zirvesi yapacağız. İran Türkiye'nin konferansını destekliyor. Bu da Türk şirketlerinin yatırımı için önemli bir gösterge" dedi. SABAH