Yunanistan'da Avrupa Birliği (AB) yanlısı olarak bilinen merkez sol To Potami Partisi lideri Stavros Theodorakis, Pazar günü yapılacak seçimlerden sonra, büyük reformlar yapılmazsa ülkede dördüncü kurtarma paketine ihtiyaç  duyulacağı ve Yunanistan'ın eski para birimi drahmi'ye geri dönülebileceği uyarısında bulundu. 


Potami Partisi lideri Theodorakis, 20 Eylül'de yapılacak erken seçim öncesi AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 


Ülkede 2009'dan beri devam eden ekonomik krizin ve istikrarsızlığın eski partilerin izlediği politikaların sonucu olduğunu savunan Theodorakis, partisinin seçim vaatlerine yönelik şunları söyledi: 


"Ülkenin tüm büyük sorunlarına gerçekçi çözümler sunuyoruz. Parti olarak önceliklerimiz arasında Avrupa yanlısı bir siyaset izlemek var. Halk, Potami'ye oy vermekle diğer partileri de bizimle işbirliği yoluna çekecek. Partimiz, oyların yüzde 10'unu kazanması halinde eski siyasi sistemi değiştirmeyi hedefliyor. Bizim partimizde bunu yapacak hem insan hem de çözüm var."


Kamuouyu yoklamaları, hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olamayacağını gösteriyor ve seçim sonrası yine bir koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor. 


"Çipras'a açık çek vermedik"
Theodorakis, Avrupalı kreditörlerle imzalan 3. kurtarma paketi anlaşmasına ilişkin ise, ""Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras'a Nisan ayından bu yana bir anlaşma getirmesini ve bunu onaylayacağımızı söylemiştik" dedi. Çipras'ın anlaşmayı getirdiğini ancak bu konuda geç kaldığını ifade eden Theodorakis, şunları söyledi:


"Şu an hesap kabarmış durumda. Bankalar kapalı ve ekonomi komada. Kurtarma paketi anlaşmasını Yunanistan'ın AB'de kalması için destekledik ama Çipras'a açık çek vermedik. Şimdi mutabık kalınan konuları uygulamak, aynı zamanda da krizden çıkmak için büyük reformlar yapmak gerekiyor. Aksi halde dördüncü bir kurtarma paketine ihtiyaç duyulabilir ve eski para birimi drahmiye geri dönme riski ortaya çıkar."