Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Murat Mercan, enerji konusunda gerek kaynak gerek sermaye açısından daha güçlü olan ülkelerin sömürülen ülkeleri görmediğini ve Türkiye gibi beklentileri ve sosyal perspektifleri bulunmadığını belirterek, "Türkiye enerji adaletsizliğinin azaltılması konusunda bir aktördür" dedi. 


Mercan, ekim 2016'da Dünya Enerji Konseyi tarafından Türkiye'de düzenlenecek Dünya Enerji Kongresi'ne ilişkin AA muhabirine açıklamada bulundu. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğu için enerji konusunda da ilgi çektiğini vurgulayan Mercan, enerji alan ve satan operatörler için Türkiye'nin çok önemli olduğunu belirtti. 


Türkiye'nin stratejik olarak iki önemi bulunduğunu dile getiren Mercan, ilkinin doğu ile batı arasındaki elektrik şebekesinin yolu olması, diğerinin ise hidrokarbon enerjisi ticareti üretimi ve dağıtımı olduğunu anlattı.


Enerji konusunda gerek kaynak gerek sermaye açısından daha güçlü olan ülkelerin sömürülen ülkeleri görmediğini ve bu konuda Türkiye gibi beklentileri ve sosyal perspektiflerinin bulunmadığını kaydeden Mercan, "Türkiye enerji adaletsizliğinin azaltılması konusunda bir aktördür. Gelecek sene Türkiyede yapılacak olan Dünya Enerji Kongresinde Afrikalı bakanları, şirketleri Türkiye'ye davet edip onlarla meseleleri tartışmak ve Türkiye'yi bir platform haline getirmek arzusu içindeyiz. Ekim 2016'da yapılacak olan kongrede bütün bunları tartışacağız" diye konuştu.


Mercan, enerjideki adaletsizliklerin ortadan kaldırılmasının, Afrika'daki fakirliğin ortadan kalkması açısından stratejik bir alan olduğunu belirterek, 2050 yılında da petrol ve doğalgazın önemini koruyacağını sözlerine ekledi.