İŞKUR Batman İl Müdürlüğü tarafından Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında hazırlanan proje ile 2 bin kişi, 9 ay süreyle kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek.


İl Müdürü Besim Eviz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje için toplam 24 milyon lira bütçe ayrıldığını söyledi.


Başvuruların başladığı 1 Ekim'den itibaren 10 bin kişinin müracaat ettiğini duyuran Eviz, talebin fazla olması nedeniyle 2 bin kişilik yeni proje hazırlıklarına başladıklarını bildirdi.


Ekiz, müraccatların 10 Ekim'de sona ereceğini ve çekilecek kura sonucu çalışmaya hak kazananların 9 Kasım'da iş başı yapacaklarını anımsatarak, "Kadınların yaşlı, orta yaş dediğimiz 35-65 yaş arası erkeklerin ve engelli kardeşlerimizin iş bulmasına vesile olan projelerdir. Geçici de olsa 8-9 ay süren programlar yapıyoruz. Geçici de olsa kendi evinde, kendi memleketinde, ilinde SSK'lı bir şekilde ücretini İŞKUR tarafından alarak çalışacaklar. Bu aynı zamanda diğer illere göçü de engelliyor. Bu projelerin sosyal anlamda faydası budur" dedi.


"24 milyonluk proje
Projenin ekonomik anlamda önemli olduğunu vurgulayan Eviz, programlarda katılım şartlarını belirlerken işgücü piyasasındaki arz talep dengeleri gözetildiğini, kentin insan kaynağının doğru yönlendirilmesi ve yönetilmesinin önemsendiğini belirtti.


Eviz, şunları kaydetti:
"Ekonomik anlamda da 24 milyon liralık bir projedir bu. Bu para bugün itibariyle Batman'a bir girdi olarak geldi. 2009 yılından beri hükümetin uyguladığı bu projeler, bölgemiz açısından önem arz ediyor. Bunlara biz de fazlasıyla önem vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaklaşık 10 bin kişi başvuru yaptı. Bunların 2 bin kişisi milli eğitim, müftülük ve çeşitli kamu kurumlarında istihdam edilecek. Geri kalanlar için de bir projemiz var.