Sanayiciden ithalatçıya ve hatta vatandaşa kadar hemen her kesim kurdaki artış nedeniyle ihtiyaçlarını ertelerken bu durum bazı sektörlerde avantaj oluşturdu. Bunların başında küçük yatırımcının her zaman gözbebeği olan gayrimenkul sektörü geliyor. Gayrimenkul sektöründeki faizlerin artmasına rağmen otomotiv sektörünün tersine emlakta satışların düşmediğini vurgulayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, birikimlerini dolara yatırarak değerlendirenlerin bu dönemde kârlı çıktığını ifade etti. 


1 YERİNE 2 KONUT 
Dolar birikimi olanların, kurun arttığı bu günlerde elindeki doları TL'ye çevirerek gayrimenkule yatırma eğilimine girdiğini belirten Gökhan Taş, "Dolardaki hızlı yükselişten sonra, dolar birikimini bozdurup konut alarak değerlendirmek isteyenler var. Doların değerlenmesiyle gayrimenkule yatırım yapmayı düşünenler, 1 yerine 2 gayrimenkul alıyor" diye konuştu. Taş, 2014'ün tapu satış adedinde rekor kırılan bir yıl olduğunu, bu durumun Nisan 2015'e kadar devam ettiğini, 7 Haziran seçimleri öncesinde ise bir miktar durağanlık yaşandığını söyledi. 1 Kasım seçimlerinden sonra piyasaların tekrar hareketleneceğini belirten Taş, "Gayrimenkul sektörünün önümüzdeki aylarda yükselen bir grafik izlemesini bekliyoruz" dedi. 
DÜKKâNIN KİRA GETİRİSİ ÇOK OLUR 
Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu belirten Gökhan Taş, İstanbul'un her zaman bu sektörün kalbi olduğunu, ancak gelecekte Balıkesir ve Bursa'nın çok fazla değer kazanacağını söyledi. Yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin metrekaresi düşük, herkesin ulaşabileceği daireleri tercih etmesi gerektiğine, bu tür dairelerin çok daha kolay satılabileceğine dikkat çeken Taş, "1 milyon TL'lik büyük daire almak yerine, 4 küçük daire almak daha avantajlı olacaktır. Ara katları yatırım için öneriyoruz. Site içinde, sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur. Dükkân, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur" diye konuştu. 


Kaynak: Sabah