Küresel piyasalar, Çin'de açıklanan verilerin ardından ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle negatif seyrederken, yurt içi piyasalar genel seçim sonuçlarının siyasi istikrarı işaret etmesinin ardından güne pozitif başladı.


Genel seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre AK Parti'nin oyların yüzde 49,4'ünü alarak tek başına iktidarı elde etmesinin ardından bankalararası piyasada TL diğer para birimleri karşısında yaklaşık yüzde 4,5 değer kazanırken, uluslararası piyasada TL varlıklara olan talebin de arttığı görülüyor.


Türk lirası, yüzde 50 dolar yüzde 50 avrodan hesaplanan döviz sepeti karşısında son 2,5 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, dolar/TL 2,80'in altına, avro/TL de 3,07 seviyelerine kadar geriledi. Analistler, Asya piyasalarında seçim sonuçlarının ardından TL varlıkları üzerine yazılan opsiyonlara da ilginin arttığını belirterek, açılışta Borsa İstanbul'da da hızlı yükselişlerin görülebileceğini ifade ediyor.


Geçen haftanın son işlem gününde ABD'de beklentilerin altında kalan kişisel gelirler verisi ve tüketici güven endeksinin ardından pay piyasalarında negatif bir seyir izlenirken, yurt içinde dış ticaret açığı verisinin düşüşünü devam ettirmesi ve genel seçim beklentileriyle BIST 100 endeksi günü yüzde 1,11 artışla tamamlamıştı. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,52, S&P 500 endeksi yüzde 0,48 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,40 değer kaybetti, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise yüzde 2,14 - 2,18 aralığında dengelendi.


Avrupa tarafında cuma günü açıklanan verilerin beklentiler doğrultusunda olmasının ardından avro/dolar paritesi 1,0966'dan 1,1072'ye çıkarken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,46, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,24 değer kazandı, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,54 düşüş kaydetti.


Asya tarafında, bugün Çin'de açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) ekim ayında 49,8 ile beklentilerin altında kalmasının ardından pay piyasalarında satıcılı bir seyir izleniyor. Japonya'da imalat sanayi PMI verisinin beklentilerin üzerine çıkmasına karşın Çin verilerinin büyümeye ilişkin tedirginlikleri artırması ile Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,05 değer kaybetti, dolar/yen paritesi 120,6 seviyelerinden 120 sınırına geriledi. Şu dakikalarda Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,64 değer kaybetti.


Yurt içinde, seçim sonuçlarının ardından sert bir şekilde düşüşe geçen ve şu dakikalarda 2,5 ayın en düşük seviyesinden işlem gören döviz kurlarının pozitif etkisiyle açılışta tahvil ve pay piyasalarında hızlı yükselişler görülmesi bekleniyor. Analistler, yurt içinde belirsizliğin ortadan kalkması ile TL varlıklara olan ilginin devam edebileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 84.000 ve 85.000 seviyelerinin orta vadede önemli direnç konumunda olduğunu kaydediyor.