Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerginliğin ardından Rusya'nın 1 Aralık'tan itibaren beyaz et ithalatını durdurması sektör temsilcileri tarafından değerlendirildi.  Rusya'nın uyguladığı ambargonun ardından konuşan Müjdat Sezer, Türkiye'nin bu ambargodan etkilenmeyeceğini söyledi. Sezer, " Rusya, hızla iç üretimini arttıran bir ülke. Yakın zamanda çok büyük modernizasyonlar yaparak üretimlerini ciddi bir şekilde arttırdılar. Dolayısıyla bir ihracatçı ülke için gelecekte Rusya çok parlak bir pazar değil.

Ama biz her zaman, tüm pazarlarda bulunmayı savunduk. Miktarı az da olsa her pazarda yer almakta yarar vardır. Bugün ihtiyacı olmayan bir ülke, yarın farklı sebeplerden dolayı ihtiyaç duyabiliyor. Dolayısıyla pazarlar, kalitemizin gösterilmesi için önemlidir. Rusya'nın Türkiye'den satın aldığı beyaz et miktarı yüzde 1'den daha düşük bir rakama tekabül ediyor." diye konuştu. Beyaz et sektörü 2014 yılında beyaz ette 2 milyar 700 milyon dolar, yumurta sektöründe 400 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.  

 BEYAZ ET SEKTÖRÜ RUS AMBARGOSUNDAN KORKMUYOR 
Rusya'nın 1 Aralık tarihinden itibaren Türkiye'den beyaz et almayacağını açıklamasının ardından gözler beyaz et sektörüne çevrildi. Sektör temsilcileri Rusya'nın Türkiye'den zaten alım yapmadığını, sektörün bundan olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi.

Balıkesir'deki beyaz et ve kanatlı sektörü temsilcileri, Rusya'nın 1 Aralık'tan itibaren Türkiye'den beyaz et alımını durduracağını açıklamasını değerlendirdi. Bupiliç'in şirket ortaklarından Faruk Kula, Türkiye ve Rusya'nın arasında yaşanan olayların sektörü çok etkilemeyeceğini söyledi. Kula, "Türkiye'nin zaten Rusya'ya beyaz et ve kanatlı ihracatı yok. Bundan dolayı yaşanan olayların sektörü yakından ya da uzaktan hiç bir etkisinin olacağı düşüncesinde değilim. Türkiye'nin daha çok tarım ürünleri ve hammaddeleri konusunda Rusya'dan bir hayli ithalatı var. Bizim beyaz et sektöründe ya da yumurtada Türkiye'nin hiç bir şekilde Rusya'ya ihraç ettiği ürün yok" dedi.

Balıkesir Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Duran ise, Rusya'ya ürün satmak için uğraştıklarını, ancak bugüne dek bir alışveriş yapılmadığını söyledi. Duran, "Tavuk üreticileri 2015 yılını berabet bir şekilde geçirdi. 2016'dan umudumuz vardı. Bu gelişmeler umutlarımızı yok etti. Rusya'ya dün de bugün de mal satmak için uğraşıyorduk, ancak bugüne kadar alışveriş olmadı. Neyin görüşmeleri, neyin ticaretidir anlam vermek zor" şeklinde konuştu.