Artık şehir içinde kısa mesafe taksi ücreti olarak ödeyeceğimiz paralara uçak bileti alma şansımız var. Rekabet içindeki havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip eden yolcular iki haneli fiyatlara yurtdışı uçak bileti alabiliyorlar. Ama pek çok insanın uçak ya da uçuş fobisi var. Dünyanın en hızlı ve konforlu seyahat aracına binmekten korkuyorsanız bu yazımızı okuyun ve korkunuzu yenin.

“İndik mi, indik mi?”

“Bir daha binersem iki olsun!”

“Kanat yere mi vurdu?”

“Tövbe. Dönüşte otobüse bineceğim.”

Uçağın tekerlekleri yere değdiği an bazı yolculardan duyabileceğiniz hezeyanlardan birkaçı. Bu yolcuların ortak özelliği ise uçaktan korkmaları…

45 dakikalık İstanbul-Antalya uçuşunda bile boncuk boncuk terleyen birine “Daha az türbülanslı güzergâhlar seçin” diye akıl vermek abesle iştigalden öteye geçmez.

Hangisi Daha Güvenli

Uzmanlar, uçuş korkusunun tek başına bir fobi olmadığı görüşünde.

Uçuş korkusu yaşayan çoğu kişide ‘kapalı yer korkusu’ ya da ‘uçağın ne zaman ineceğini kestirememek’ gibi korkular da bulunuyor.

Uçaktan korkan pek çok kişi uçmanın güvenli olduğunu kabul ediyor ancak güvenlilik istatistikleriyle kendini yatıştırmakta güçlük çekiyor.

Risk 4.5 Milyonda Bir

Güvenlilik istatistiklerine şöyle bir örnek verebiliriz. 2007’den günümüze Türkiye’de hiçbir uçak kazası yaşanmadı. Ancak sadece geçen yıl 6 bin 953 otobüs ölümlü ya da yaralamalı kazaya karıştı.

İstatistiklere göre, uçuş sırasında başınıza bir kaza gelmesi olasılığı 4.5 milyonda bir, trenle 80 binde 1, otoyolda 14 binde bir, yürürken ise 2.5 milyonda bir.

Fobilerin Anası

Uçuş fobisi fobilerin anası olarak tanımlanıyor. Çünkü içinde onlarca fobi barındırmakta. Örneğin yükseklik, kapalı alan, hareket korkusu, evden uzaklaşma fobisi, kontrol fobisi vb. Uçuş korkusu sıklıkla 20-30’lu yaşlarda kendini gösteriyor. Herkeste görülebiliyor ancak entelektüel, mükemmeliyetçi ve evhamlı, titiz (obsesif) insanlarda daha sık rastlanıyor. Her 100 kişiden 10’u uçuşunu engelleyecek boyutta uçuş korkusu yaşıyor.

Neden Uçaktan Korkarız?

İlk uçuş deneyiminde travma yaşayan yolcu, tekrar uçağa binmek istemiyor. Uçak korkusu fobiye dönüşmek üzere olanlar genellikle pencere yerine koridor kısmında seyahat etmek istiyor. Uçaktan korkanların TV ya da dergiyle ilgilenmek yerine gergin bir şekilde koltuklarında oturdukları gözleniyor.

Uçak korkusu yaşayanların, “Neden uçaktan korkuyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şunlar:

- Yüksekten korkma.
- Oksijensiz kalma.
- Panik atak geçirme.
- Uçağı kaçırırlarsa.
- Türbülans.
- Denize çakılmak.
- Ölmek ya da sakat kalmak.
- Ya motora kuş kaçarsa.
- Pistteki fareler uçağın kablolarını kemirirse…
- Gazete ve televizyonlarda yer alan uçak kazası haberleri.

Profesyonel Destek

Uçak seyahatlerinden kaçarak hayatı kısıtlamak yerine profesyonel bir destekle uçuş korkusunu yenmek mümkün. Türk Hava Yolları, 2008'den beri uçuş korkusunu yenmek isteyenler için özel bir kurs düzenliyor. Uçuş Korkusunu Yenme Programı’nın birinci gününde

pilot, teknik eğitmenler ve kabin eğitmenleri katılımcıya uçağın nasıl uçtuğunu, uçağın ve motorlarının güvenliğini, türbülans ve etkilerini anlatıyor. İkinci gün teknik eğitmen, kabin eğitmeni ve psikiyatrist eşliğinde THY’nin Florya’daki Havacılık Akademisi’ndeki simülatöründe sanal uçuş yapılıyor. Kursun son gününde ekiple birlikte belirlenen herhangi bir destinasyona gerçek uçuş yapılıyor.

Jacobson Yöntemini Deneyin

Uzmanlara göre uçak korkusu bulunanların mutlaka stres yönetimini öğrenmelerini öneriyor. Jacobson Yöntemi de önerilen alternatiflerden biri: Önce derin bir nefes alın. Tüm kaslarınızı sıkmaya çalışın. Birkaç saniye sonra kaslarınızı serbest bırakın, nefes verin ve gevşeyin.  Nefes alıp verin ve içinizden sürekli "rahatla" diyerek, tekrarlayın. Bu kelimeyi, heceleyerek ve heceleri nefes alıp verirken söyleyin.

Köpekle Uçağa Binen Superman!

Sezen Aksu, Perihan Savaş, İbrahim Tatlıses, Nevra Serezli, Bergüzar Korel, Levent Yüksel, Volkan Konak, Nefise Karatay gibi pek çok isim uçuş korkularını yenemeyen ünlüler arasında… 2013 yapımı Superman’da başrolü oynayan Henry Cavill de uçuş korkusu yüzünden özel eğitimli köpeğiyle uçağa biniyor. Yolcuların, ‘Duygusal Destek Köpeği’ olarak adlandırılan köpeklerle seyahat edebilmesi için doktorlarından, "Kişinin zihin sağlığı veya tedavisi için hayvan gereklidir" yazılı bir belge alması gerekiyor.

İlandır.