Rusya’nın, hava sahasını ihlal eden uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye'den bazı ürünlerin ithalatına kısıtlama getirmesine karşın, aralarında ayakkabı, çamaşır ve bulaşık makineleri ile fırınların bulunduğu hafif sanayi ürünlerini kapsam dışında bırakması, söz konusu ürünlerin bu ülke tüketicileri açısından önemini bir kez daha ortaya koydu. TÜİK verilerine göre, bu yılın 10 ayında Türkiye, Rusya'ya 64 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı gerçekleştirirken, bu tutar 582.5 milyon dolarlık toplam ayakkabı ihracatının yüzde 11'ini oluşturdu. Ayakkabının yanı sıra çamaşır ve bulaşık makineleri, ocak ve fırınlar da Rusya'nın Türkiye'den kaliteli malı ucuza satın aldığı hafif sanayi ürünleri olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, Rusya'ya ekim sonu itibarıyla 13.3 milyon dolar değerinde çamaşır ve bulaşık makinesi ile kendinden vakumlu elektrik süpürgesi ihraç etti.
İTALYA ÇOK PAHALI
Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, Rusya'daki alıcıların yaşanan gerginliğe rağmen Türk ayakkabılarını satın almak istediklerini belirterek, “Çünkü bu ayakkabıları İtalya'dan almaya kalktıkları zaman çok pahalıya geliyor. Türk ayakkabısı Rusların ayak yapısına ve moda tarzına en uygun ayakkabı olarak ön plana çıkıyor” dedi.
RUSYA'NIN LEHİNE
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler de, Rusya'ya yönelik ihracatın geçen yıldan bu yana düşüş gösterdiğini söyledi. Güler, “Fırın ve ocaklarda Ocak-Ekim 2015 dönemine bakarsak 25.2 milyon dolarlık bir ihracat görüyoruz. Bu rakam geçen sene 41.8 milyon dolardı” dedi. “Rusya'nın sektörümüzü temsil eden ürün grubunu ithalat kısıtlamasının dışında bırakması öncelikle kendilerinin lehine” ifadesini kullanan Güler, sektörün bugün itibarıyla 150 civarında ülkeye ihracat yaptığını söyledi.