Rengarenk ve model model ayakkabıların cazibesine kapılmamak mümkün mü? Ancak her beğendiğimiz ayakkabı acaba gerçekten bize uygun mu?

Ayakkabı alırken sadece rengine modeline yani görünüşüne dikkat etmek yeterli değildir. Ayak sağlığımızı da gözeten ayakkabılar seçmeliyiz. Moda uğruna alınan yanlış ayakkabılar ileride geri dönüşü olmayan büyük sıkıntılara yol açabilir.

Sivri Burunlu ve Yüksek Topuklu Ayakkabılardan Kaçının!

Biliyorum bu söylediğim çok zor bir durum. Ancak ben daha gencim demeyin. Bu türlü ayakkabılar ciddi bel ve bacak rahatsızlıkları, bilek burkulması, aşırı yorgunluk, nasır, tırnak batması, mantar, ayaklarda şekil bozukluğu, ayak basma güçlüğü gibi sorunlara neden olabilir. Yapı itibariyle ayaklarımız bu ayakkabılara kesinlikle uygun değildir. Pek çok kadının ayakları taraklı olabilir. Özellikle bu tür ayaklarda sivri burun ayakkabı giymek çok tehlikelidir. Bel rahatsızlığı olan birinin de yüksek topuklu ayakkabı giymesi, bu rahatsızlığını arttıracağı gibi, yürümesini de zorlaştıracaktır. Bu tür etmenlerden dolayı çok hassas davranılmalıdır.

Nasılsa Daha Sonra Genişler Diye Düşünmeyin!

Ayak yapınıza uygun ayakkabı seçmek çok önemlidir. Almak istediğiniz ayakkabı biraz sıkıyorsa hemen nasıl olsa genişleyecektir diye düşünmek yanlıştır. Özellikle deri ayakkabılarda bir parça esneme payı olsa bile bu düşündüğünüz kadar çok değildir. Ayakkabıyı ilk giydiğiniz andan itibaren ayağınıza uyumlu olması gerekir. Ayak yapınızla dost ayakkabılar seçmek bu uyumsuzluğu en aza indirgeyecektir.

Görünüşe Aldanmayın! Aslolan Rahatlık!

Vitrinleri süsleyen göz alıcı ayakkabı modelleri hepimizi cezbeder. Modayı da takip eden biriyseniz, modanın getirdiği model ayakkabılara istekli olmanız normal. Ancak nasıl bedenimize uymayan, sırf moda diye giydiğimiz kıyafetler üstümüzde komik duruyorsa, ayağımıza uygun olmayan model ayakkabılar da aynı komik görüntüyü sergileyecektir. Özellikle açık ayakkanbılar ve sandaletlerde yanlardan taşan küçük parmağı kimse görmek istemez. Tüm bu görsel konuların yanı sıra ayak sağlığımızı da düşünmek zorundayız.

Bazen tüm gün ayakkabıların içinde kalan ayaklarımız, rahatsız modeller içinde daha da perişan hale geleceklerdir. Kalıbı dar ve üst kısmı basık modeller uzun süreli ayakkabıyla dolaşma zaman zarfı içinde sizleri çok yıpratacaktır.

Ayaklarınız Hava Alsın!

Ayakkabının rahatlığının yanı sıra, imal edildiği kumaş da çok önemlidir. Hava geçirmeyen kumaşlardan üretilen ayakkabılar, ayaklarımızda mantar ve kötü kokuya sebep olabilirler. Hatta daha kötüsü tırnak batığı denilen rahatsızlık oluşarak, sizi ameliyata varan sıkıntılara sokabilir. Bu sebeple aldığınız ayakkabının ve içine giydiğiniz çorabın üretildiği madde sentetik olmamalıdır. Çünkü sentetik kumaşlar ayaklarınızın hava almasını önlerler. Tırnak batması, devamında iltihaba, ağrıya ve daha kötü durumlarda kemik iltihabı gibi rahatsızlıklara yol açarak sizlere büyük problemler oluşturur.

Bu tür konulardan uzak kalmak için seçtiğiniz ayakkabıya dikkat etmelisiniz.

https://ayakkabi.al/

İlandır.