Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, sigorta şirketlerinin, son dönemde yüksek orandaki prim artışlarıyla gündeme gelen zorunlu trafik sigortasında tüm riski sürücülere yüklediğini savundu. Çağatay, “Yüksek zamların yanında, sigorta şirketleri ödemiş oldukları hasar bedelleri ve tazminatları kazaya karışan kusurlu sürücüden tahsil edebilecekler” dedi.
Zorunlu trafik sigorta poliçelerini ödemede zorlanan birçok taşıt sahibinin mağdur durumda olduğunun altını çizen Çağatay, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'nın B4 maddesinin 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren yürürlükte olduğunu belirterek, “Bu maddenin 'Sigortacının sigortalıya rücu hakkı' bölümünde; hasar sürücünün alkollü, ehliyetsiz olması veya ağır kusuru sonucu meydana gelmiş ise sigortacı sigortalıya rücu hakkına sahiptir. Genelgenin bir alt cümlesinde ise trafik kurallarının ihlali sonucu kaza meydana gelmiş ise rücu hakkı kullanılır ibaresi ile pekiştiriliyor” dedi.
“KURAL İHLALİNDE RÜCU KALDIRILMALI”
Bu maddelerin sürücüler için büyük bir tehlike arz ettiğini ve hasar ödemelerinin bir nevi sigorta şirketinin insafına veya iyi niyetine bırakıldığını ileri süren Çağatay, “Burada alkol, uyuşturucu madde kullanımı, ehliyetsiz araç kullanımı maddeler halinde açıkça belirtilmişken buna ilaveten genelgenin 2B maddesinin A ve B fıkralarında, trafik kurallarına uyulmaması halinde 'sigortalıya rücu edilir' maddesi eklendi” diye konuştu. Bu maddelerin ucu açık olduğuna işaret eden Çağatay, şöyle konuştu: “Dalgınlıkla kırmızı ışık ihlali, hız sınırının aşılması, öndeki araç mesafesinin korunması ihlali gibi durumlar sigorta şirketinin hasarı ödememesi veya üstlendiği tazminatı hatalı sürücüden istemesi için bir neden teşkil edebilir. Trafik kurallarına herkes tam olarak uyarsa zaten kaza riski gerçekleşmez. O zaman şu akla geliyor. Yüzlerce hatta binlerce lira prim ödeyip neden trafik poliçesi alınıyor? 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren genelgenin B4 maddesindeki 'Zarar gören haklarının saklı tutulması' ve 'Sigortacının sigortalıya rücu hakkı' A ve B fıkrasında belirtilen ağır kusur sonrasında meydana gelen kazalar ile trafik kurallarının ihlali sonucu meydana gelen kazalarda hasarın tazmini ve rücu hakkına sigorta şirketinin inisiyatifine bırakılmaksızın açıklık getirilmesi veya bu ibarelerin kaldırılması sürücüler açısından önem arz etmektedir.”