Evden eve nakliyat firması kurabilmeniz için ulaştırma bakanlığı tarafından K3 yetki belgesine haiz olmanız gerekmektedir. Bu belge ev ve ofis taşıması yapan firmalara ulaştırma bakanlığı tarafından verilen bir yetki belgesidir. K3 yetki belgesine sahip olan firmaların en az 3 büyük 1 adette küçük kamyona sahip olması ve sermaye yeterliliğini karşılaması gerekmektedir.

1 şubat 2016 tarihi itibari ile Türkiye genelinde K3 yetki belgesine sahip firma sayısı 790 adettir. evden eve nakliyat ve ofis taşıma hizmeti veren firma sayısı ise neredeyse belge sayısının 10 katı kadardır. Basit bir google araması ile evden eve nakliyat yazdığınızda karşınıza 1.000.000 dan fazla sonuç çıkmaktadır.  Bu da sektörün %90 ının korsan firmaların elinde olduğunu göstermektedir. Nitekim bu korsan firmalar hem sektörün kurumsallaşmasına engel olurken hem de her geçen gün müşteri şikayetlerini arttırmaktadır. Şikayet sitelerinde en fazla şikayetler evden eve nakliyat firmalarından kaynaklanmaktadır.

Sektörün ilk kurucularından 1991 yılından beri sektörde olan Cihan Nakliyat yetkilileri korsan evden eve nakliyat ve ofis taşıma firmalarına karşı müşterilerini uyarırken, özellikle düşük fiyat ile müşterileri çeken korsan firmaların kayıt dışı ekonomi de hem vergi ziyanına sebep olduklarını hem de maddi ve manevi olarak müşterilere büyük zararlar verdiğini belirtmektedir.

Cihan Nakliyat taşıma sırasında muhakkak firmanın K3 yetki belgesine sahip olup olmadığını ve vergi mükellefi olup olmadıklarını kontrol etmenizi ayrıca referansı olan firmaları tercih etmenizi tavsiye etmektedir.

İlandır.