Pilot, hostes, yer hizmetleri ve Genel Müdürlük personelinin bulunduğu yaklaşık 19 bin çalışanı ilgilendiren görüşmelerde 39 madde üzerinde uzlaşma sağlandığı öğrenildi.
Türk Hava Yolları çalışanlarını ilgilendiren 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri başladı. THY’nin Yeşilköy’deki Genel Müdürlük binası VIP Salonu’nda gerçekleştirilen TİS görüşmelerinde Hava-İş Sendikasının, çalışanlar için iki yıllığına ilk 6 ay yüzde 10, devam eden 6 aylık üç dilim için de yüzde 9’ar oranından zam istiyor.
Hava-İş Sendikası’nın Türk Hava Yolları yönetimiyle bugün gerçekleştirdiği Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde, 39 madde üzerinde uzlaşma sağlandığı öğrenildi. Çalışanların özlük hakları ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini içeren bu maddeler, detaylı olarak müzakere edildikten sonra Türk Hava Yolları yönetimi tarafından kabul edildi.
Türk Hava Yolları yetkilileriyle yapılan ilk görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Hava-İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “Biz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın samimiyetine inanıyoruz. Onun işçilerin haklarını vereceğine ve koruyacağına inanıyoruz. Bizim çalışanlarımız özveride bulunuyor. Ancak bazı müdürler TİS’e aykırı hareket ediyor. Bizim önceliğimiz TİS’in uygulanması. Kazanılan haklardan geriye gidilmemesi. Bizler vatanını milletini ve çalıştığı şirketi seven kişileriz. Bizim iyi niyetimiz suistimal edilmemeli. Bizim iyi niyetimiz suiistimal edilirse bedeli ağır olur. Sabrımızı denemesin kimse. Bizim için en önemli şey İşçi hakkı ve kul hakkıdır. Üyelerimiz bize güvensin” dedi.
Bu gün yapılan ilk görüşmenin ardından ikinci görüşme 15 Şubat Pazartesi günü Bakırköy’deki Hava-İş Sendikası genel merkezinde yapılacağı bildirildi.