Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "İhracatın yüzde 21'ini, bütçe açığının yüzde 49'unu turizm sektörü karşılıyor" dedi.

Ulusoy, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerinin ardından sektör temsilcileri ile Çankaya Köşkü'nde basın açıklaması yaptı.

Sektör olarak dikkate alındıklarını, Türkiye'nin gücü olan turizm sektörünün meselelerinin anlatılabileceği bir ortamın oluşturulması için çalıştıklarını belirten Ulusoy, "Ülkenin moral gücüyüz. Türkiye güçlü bir ülkedir. Gerek iç turizmde gerek yurt dışından gelen misafirlerimize göstermiş olduğumuz hizmet anlayışı ve kalitemizi en iyi şekilde yükseltmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Kriz doktoru olduk"

Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracatın yüzde 21'ini, bütçe açığının yüzde 49'unu turizm sektörü karşılıyor. Sayın Başbakanımızdan İstanbul'a bir liman talebinde bulunduk. İnanıyorum ki, bu talebimiz karşılanacaktır. Bu yıl 9 milyon vatandaşımızı yurt dışında, 10 milyon vatandaşımızı da yurt içinde gezdirmeye çalışacağız. Verimli bir toplantı oldu."

Sektörün bir kriz yaşayıp yaşamayacağı ve nasıl etkileneceği sorusuna Ulusoy, "Krizlerle uğraşa uğraşa kriz doktoru olduk, altından kalkarız" cevabını verdi.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy da yaptığı açıklamada, "Acil önlem planında yapılan açıklamalar ilk aşamada tüm konulara değinildiğini gösteriyor. Sektörün borç yapılandırılmasının ve tatil dönemlerinin yayılması konusunun kabul görmesi bizleri memnun etti" dedi.