İşte bu güven problemlerini ortadan kaldırmak ve temiz bir alım satım işlemi yapmak için, ikinci el araç alacak olan kişiler, araçları bazı testlerden geçirdikten sonra almaktadırlar. Bu testleri ise hemen hemen her bölgede mevcut olan araç ekspertiz merkezlerinde yaptırmaktadır. 2.el oto ekspertiz merkezleri,  araç ile ilgili merak ettiğiniz tüm herşeyi rapor halinde önünüze koymaktadır. Araç ekspertizlerin, testten geçirdiği araçlarda yanılma payı sıfıra yakındır. Güvenli bir araç alışverişi yapmak isteyenler araç ekspertizlerinde araçlarını alım öncesi muayene ettirmeleri gerekmektedir.

İkinci el araçların getirildiği araç ekspertizlerinde, son teknolojik makineler ve robotlar kullanılmaktadır. Aracı testten geçirme işlemi hızlı bir şekilde çok fazla zaman kaybı yaşatmadan yapılmaktadır. Bu test işlemlerinin kısa sürmesi, test sonuçlarını hiçbir zaman etkilememktedir. Çünkü tamamen makineler , robotlar ve son teknolojik aletlerle yapılmaktadır. Araç ekspertiz merkezleri sadece ikinci el araçları testten geçirmektedir. Yani sıfır araç alan kişiler araçlarını araç ekspertizlerine getirmemelidir. Ayrıca birçok kişi araç ekspertiz merkezlerini araç tamir, bakım onarım merkezi olarak algılamaktadır. Oysa ki araç ekspertiz merkezleri bakım ve tamir servisi değildirler. Aksine ikinci el araç alacak kişilerin alacakları araçlarda herhangi bir tamir, sonradan oluşmuş arıza ya da teknik arıza bulunup bulunmadığını test etmektedirler. Bundan dolayı araç bakımı ya da tamiri yapmamaktadırlar.

Oto ekspertiz merkezlerinde çalışan kişiler işlerinde oldukça ustalaşmış ve işi bilen kişilerdir. Kendilerine getirilen tüm araçlara marka model ayrımı yapmaksızın aynı titizliği göstermekte ve ona göre test işlemlerini yapmaktadırlar. İthal ya da yerli tüm araçlar, araç ekspertiz merkezlerinde testten geçirilmektedir. Araç ekspertiz merkezleri, alınacak olan ikinci el aracın geçmişine dair tüm bilgileri ortaya koymaktadır. Örneğin; aracın kaza yapıp yapmadığı konusundan tutun da aracın teknik arızalarından herşeyi yaptıkları test sonucu rapor halinde her iki tarafa da sunmaktadır. Aracın geçirdiği kaza, aldığı darbenin şiddeti ve neresinden darbe aldığı tüm hepsi test sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda araç alım ve satım işlemini gerçekleştirecek olan taraflar arasında güvenli bir alım ve satım işlemi gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Araç ekspertiz merkezleri, araçta olmayan herhangi bir sorunu varmış gibi göstermezler. Aynı zamanda araçta bulunan en ufak bir arızayıda asla gizlemezler. Bundan dolayı araç ekspertiz merkezleri, alıcı ve satıcı tarafından güvenilecek tek yerdir. Çünkü çıkan sonuçlarda yanılma payı yok denecek kadar azdır.

İkinci el araç alacak olan kişilerin, araç ekspertiz merkezlerine uğramadan araç almamaları önerilmektedir. Araç alımı yapıldıktan sonra üzücü bir olay ile karşılaşmamak için araç alım ve satımı yapacak olan kişilerin mutlaka araçları araç ekspertiz merkezlerinde testten geçirmeleri gerekmektedir. Test sonucunda da , işletme tarafından test sonuçlarının bulunduğu ekspertiz raporuyla güvenilir bir şekilde alım ve satım işlemi gerçekleştirilmektedir.

İlandır.