Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Başkan Yardımcısı ve Türkiye Başanalisti Alpona Banerji Türkiye ekonomisine övgüler yağdırdı. Banerji, Moody’s’in, Türkiye'nin kredi notunu ve görünümünü (Baa3/negatif) aralık ayında teyit ettiğini hatırlatarak, "Ekonominin gücü, büyüklüğü ve çeşitliliğini teyit, kararımızın temel dayanaklarını oluşturuyor. Gerçek şu ki Türkiye'nin ekonomik büyüme görünümü gelişen büyük ekonomilere kıyasla halen güçlü" ifadelerini kullandı. Banerji, Türkiye'nin mali pozisyonunun, "yatırım yapılabilir" notun korunmasında önemli rol oynadığına işaret ederek, "Türkiye'nin mali ölçütleri diğer gelişen ekonomilere kıyasla halen ayrışıyor. Mali ölçütler ihtiyatlı ve güçlü. Borcun milli gelire oranı istikrarlı durumda" değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye'nin ekonomik büyümesine ilişkin öngörülerini de aktaran Banerji, "Bu yıl için temel beklentimiz büyümenin yüzde 3.4 olması yönünde. Asgari ücretteki artış bu yılki büyüme beklentilerimizin nedenlerinden biri. 2017’de ise büyümenin yüzde 3.2 olmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Banerji, Türkiye'nin yatırım yapılabilir notunu nasıl koruyabildiğini anlatmak için Brezilya örneğini vererek, "Yakın zamanda Brezilya'nın reytingini iki basamak birden indirerek 'Baa3'ten 'Ba2' seviyesine çektik. Bunu daha çok Türkiye'den büyük oranda farklı olan mali sebeplerle yaptık. Türkiye'nin borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranı istikrarlı bir şekilde yaklaşık yüzde 34 seviyesinde. Öte yandan Brezilya'nın, geçen yıl yüzde 66'ya ulaşan kamu borcunun giderek artması bekleniyor. Bu durum, şu an 'yatırım yapılabilir' seviyenin altındaki Brezilya ile kıyaslandığında Türkiye'nin nasıl bir pozisyonu olduğuna dair bir fikir veriyor" dedi. Brezilya’nın ekonomik büyümesinin Türkiye kadar güçlü olmadığına da dikkat çeken Banerji, Türkiye ile aynı kategoriyi paylaşan Hindistan'ın ise mali zorlukları yaşadığını kaydetti. 
Fitch de 'yatırım yapılabilir' notu için sinyal vermişti
Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Paul Gamble, Türkiye ile ilgili değerlendirmesinde, "Kamu borcunun azalması ve ülkenin mali pozisyonu, 'yatırım yapılabilir' notunun temelini oluşturuyor" ifadesini kullanmıştı. Gamble ayrıca, cari açığın, GSYH'ya oranının yüzde 3.5 seviyesinde gerçekleşebileceği tahmininde bulunup, "Bu, 2009'dan bu yana en düşük seviye" vurgusu yapmıştı.