Katar ve Türk şirketleri güneş enerjisi alanında işbirliğine gitti. Katar Güneş Teknolojileri şirketinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'den Bendis Enerji ve Fernas Grup ile Ar-Ge çalışmaları ve güneş ekipmanları uygulamaları alanında mutabakat zaptı imzalandı. İş birliği anlaşmasıyla Türkiye'nin enerji çeşitlendirmesine yönelik çalışmalarının ve güneş enerjisi endüstrisinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al Şafi, mutabakat zaptının iki ülke arasındaki mevcut güçlü dostluk ve iş birliğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Katar ve Türkiye'nin politik ve ekonomik alanda uzun yıllardır iş birliği içerisinde olduğunu, mutabakat zaptının bu iş birliğini daha arttıracağını belirten Al Şafi, "İki büyük ülkenin birbirine yakın ortak ilgisi var, farklı alanlarda iş birliğine açıklar. Katar Güneş Teknolojileri şirketinin Türkiye'nin güneş enerjisi endüstrisinin gelişimi için burada olmasından dolayı çok gururluyum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Türkiye'nin yenilenebilir enerji inisiyatifini değerlendirmesi ve güneş enerjisinin gelişmesi için gösterdiği bağlılık takdire değer." ifadesini kullandı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Halit K. Al Hajri de Türkiye’nin güneş enerjisi alanında hızla ilerlediğini ve güneş teknolojisinde uzmanlığın önemli olduğunu belirterek, bu konuda Türk şirketleriyle çalışmaktan memnun olduklarını vurguladı.