Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş,  kentteki bir otelde iş adamları ve sanayicilerin katılımıyla düzenlenen Hedef 2023 Ortak Akıl Toplantısı'na katıldı.

Önceki günlerde Türkiye'nin 2015 yılı büyüme verilerinin açıklandığını hatırlatan Elitaş, şunları kaydetti:

"2015 yılı Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4'lük büyüme hedefimizi yakaladık. Son çeyrekte ise gerçekten önemli bir büyüme performansı sergiledik ve yüzde 5,7 büyüdük. Böylece ekonomimiz son 25 çeyrektir üst üste büyüme gösterme başarısı elde etmiş oldu. Dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda ülkemizin Avrupa Birliği, Avrupa bölgesi ve OECD ülkelerinin ortalamalarından daha fazla büyüdüğünü görüyoruz. Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 1,9, Avro Bölgesi yüzde 1,6, OECD ülkeleri yüzde 1,9 büyüme gerçekleştirmişler. 2015 yılı itibarıyla 23 AB ülkesinden daha hızlı büyüdük. Bu verilerle değerlendirdiğimizde ülkemizin büyüme açısından dünyadan ve bölgesinden olumlu yönde ayrıştığını daha net olarak gözlemliyoruz."

"Vaatlerimizin hepsini gerçekleştirdik"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise Türkiye'nin ekonomik istikrar sayesinde büyümeye devam ettiğine vurgu yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istihdam artışı ve özel sektöre yönelik desteklemeler konusunda yaptığı açıklamayı hatırlatan Kılıç, şöyle dedi:

"Seçim dönemi içerisinde ortaya koymuş olduğumuz vaatleri gerçekleştirme oranlarını hep beraber dün Sayın Başbakanımızın yaptığı toplantıda gördük. İlk üç aylık vaatlerimizin hepsini gerçekleştirdik. "

Toplantı, daha sonra basına kapalı bir süre daha devam etti.