Rus Hükümetinin son iki yılda önemli oranda değer kaybeden rubleyi "kurtarmak" yerine altın ve döviz rezervlerini artırması, uzmanlar tarafından ülke ekonomisini daha büyük bir felaketten kurtaran hamle olarak yorumlanıyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün başlamasıyla birlikte yaklaşık iki yıldır Rus rublesi de değer kaybederken, Kasım 2014'te Rusya Merkez Bankası, rubleyi desteklemek için rezerv kullanma politikasından vazgeçtiğini duyurarak altın ve döviz rezervlerini artırmaya başladı. 

"Zayıf ruble artık Rusya'nın stratejisi"
Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Moskova merkezli danışmanlık firması Macro Advisory’nin ortaklarından Chris Weafer, Rusya Merkez Bankasının rubleye müdahale etmeyerek ve petrol fiyatlarına paralel olarak serbest dalgalanmasına izin vererek geçen yıl Rus ekonomisini felaketten kurtardığını savundu.

Weafer, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in pratikte ekonomik bir mantığı olmamasına rağmen, farklı döviz cinsleri karşısında altın rezervlerinin de dengeli bir oranda tutulmasını savunduğunu belirtti.

Özellikle 2008 krizinde dolar ve avrodaki dalgalanmalar nedeniyle bu bakış açısının Putin nezdinde önem kazandığına işaret eden Weafer, “Merkez Bankası da ne kadar rezerv harcarsa harcasın, rubleyi kurtaramayacağını anladı ve rezervlerinin de bu sayede tükeneceğini fark etti” dedi. 

"Rezerv stratejisi başarılı sonuçlar veriyor"
Renaissance Capital Baş Ekonomisti Oleg Kuzmin de, Rusya’nın altın ve döviz rezerv stratejisinin başarılı sonuçlar verdiğini savunarak, “Rusya, petrol gelirleri düştüğü için iç tüketim oranını ve ithalatını düşürmek zorunda olduğunun farkında” dedi.

Kuzmin, yerel para birimini kurtarmaya çalışmanın, eğer Suudi Arabistan değilseniz, çok riskli olduğuna işaret ederek, “Azerbaycan para birimiyle ilgili son dönemde yaşananlar bunun iyi bir örneği” şeklinde konuştu.