Önder ÇELİK İSTANBUL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, binlerce sağlıksız yapının yer aldığı İstanbul Okmeydanı’nda kentsel dönüşüme başlayacaklarını açıkladı. Polat Holding’in Beyoğlu’nda 800 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Piyalepaşa İstanbul’un temel atma töreninde konuşan Bakan Sarı, projeyle bölgenin ihya edileceğine işaret ederek, “İstanbul’un kalbi Okmeydanı’nda da kentsel dönüşümü başlatıyoruz. Devlet, belediye ve özel sektör eliyle yapılacak bu çalışmaya ilişkin detaylı bilgileri önümüzdeki dönemde paylaşacağız” dedi. Okmeydanı’nda binlerce sağlıksız yapı olduğunu kaydeden Sarı, yapılacak projeyle vatandaşın güvenli yaşam alanlarına kavuşacağını ifade etti.
2 MİLYAR TL HARCANDI
Kentsel dönüşümün sadece eski binaları yıkıp yerine yenisini yapmak olmadığını kaydeden Şehircilik Bakanı, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak son üç yılda kentsel dönüşüm projeleri için 2 milyar TL’ye yakın kaynak kullandık. 48 ilimizde 179 riskli alan ilan ettik. 1 milyon 200 binin üzerinde insanımızı ilgilendiriyor. 2015 yılı sonu itibariyle ise toplam 92 bin 833 binada riski yapı tespiti gerçekleştirilmiştir. Meclis’ten çıkan yeni yasayla birlikte evleri kentsel dönüşüm kapsamına giren vatandaşlarımıza yeni bir destek daha verdik. Artık kentsel dönüşüme onay vermeleri halinde vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz abonelik hizmetlerini almalarını sağlıyoruz. Kentsel dönüşüm rant değil, dönüşüm projesidir.”
20 BİN KİŞİ YAŞAYACAK
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat da, yaptığı konuşmada Piyalepaşa İstanbul’da 20 bin kişinin yaşayacağını belirterek, 2017’den başlayıp 2019’a kadar daireleri teslim etmeyi planladıklarını söyledi. Projede yer alan alışveriş sokağında yılda 9.5 milyon kişiyi ağırlamayı beklediklerini söyleyen Adnan Polat, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’tan metro istedi.
Proje alanına çok yakın bir mesafe olan Adalet Sarayı’na metro geleceğine işaret eden Kadir Topbaş, Adnan Polat’a 1 km’lik yürüme tüneli yapılması önerisinde bulundu. Kadir Topbaş, Üsküdar-Kabataş arasında yapılacak yürüme tünelinin de 2018’e kadar bitirileceğini söyledi.