Önder ÇELİK

Türkiye piyasası kapalıyken dövizde yaşanan ani yükselişlerin önlenebileceğini belirten İntegral Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, Türk Lirası üzerinden yapılan döviz piyasası işlemlerinin yurt dışından Türkiye’ye kayması gerektiğini söyledi. Ulukartal Holding iştiraklerinden İntegral Menkul Değerler A.Ş.’nin gelecek hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda Ulukartal Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Ulukartal ile değerlendirmelerde bulunan Memişoğlu, uluslararası spot piyasalarında günlük ortalama 20 milyar dolarlık işlem hacmine sahip Türk Lirası işlemlerinin Türkiye’ye çekilmesi için öncülük yapacaklarını ve sorumluluk almaya hazır olduklarını açıkladı. 2013 verilerine göre, TL’nin uluslararası döviz piyasalarında en fazla işlem hacmine sahip 16’ncı para birimi olduğuna dikkat çeken Memişoğlu, şöyle konuştu:
“Döviz piyasasında ortalama günlük işlem hacmi 5.3 trilyon dolar seviyesinde. Türk Lirası, bu işlemlerden iki yüzde 1.3 pay alıyor. Türkiye’de piyasalar kapandıktan sonra önemli bir gelişme olduğu zaman, bunun döviz kurlarına etkisini Singapur’dan, Londra’dan ya da başka bir finans merkezinden öğreniyoruz. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye için bu kabul edilebilir bir durum değil. İntegral Menkul Değerler olarak TL’nin değerinin İstanbul’da belirlenmesi için piyasa yapıcı olmak istiyoruz.” Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kongre kararı aldığı gün dövizde yaşanan yükselişin sebebini derinlik olmamasına bağlayan Memişoğlu, piyasalar kapalı olduğunda TL’nin 20 milyon dolarlık bir işlemle bile yönünün belirlenebildiğini ifade etti.

Kaldıraçlı işlemler 4 yılda 12 kat arttı

İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, kaldıraçlı işlemlerin son 4 yılda 12 katına çıktığını belirterek, 2012'de günlük ortalama işlem hacmi 4.2 milyar TL iken, nisan itibariyle bu rakamın 49 milyar liraya yaklaştığını, aracı kurum sayısının 23’ten 43’e, yatırımcı sayısının da 11 bin 500’den 107 bine yükseldiğini ifade etti.