Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Suriyeli mültecilerin ekonomik hayata daha fazla katılımını sağlamak için harekete geçti. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara başta tekstil olmak üzere emek yoğun sektörlerde iş verip, onların ürettiği ürünleri gümrüksüz olarak Amerika'ya satmak için girişimde bulunacaklarını bildirdi. Ancak bu fikrin henüz ham olduğunun belirten Vardan, "Suriyelilerin özellikle tekstil alanında istihdam edilmeleri, ham maddenin de Amerika'dan getirilmesi şartıyla burada üretilen ürünlerin Amerika'ya gümrüksüz sokulmasının mümkün olup olmadığına bakıyoruz" dedi.
Vardan, bu konuyu Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) bünyesindeki iş adamları ile görüşeceklerini, eğer bu fikir onlar tarafından da kabul görürse, ardından bunu hükümetlere tavsiye kararı niteliğinde sunacaklarını ifade etti. ETSİÇ'in 2009 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretinden sonra kurulduğunu hatırlatan Vardan, bunun içerisinde 11 Türk, 11 de Amerikan firmasının bulunduğunu, bu firmaların bir araya gelerek 2 ülke arasındaki sorunların çözümü ve ilişkilerin gelişmesi için tavsiye kararları aldığının altını çizdi.
Burada problemlerinin iki yönlü olduğuna işaret eden Vardan, sözlerine şöyle devam etti: "Birisi buradaki Suriyelilerin istihdamını sağlayacak bir mekanizma bulmak, ikincisi ABD'ye tekstil ihracatının önünü açabilmek. Bunu sağlayabilecek bir organizasyon yapabilir miyiz? Çünkü ABD'ye girişte gümrük vergisi var, tekstilde kotamız var... Eskisi gibi mal satamıyoruz. Rakamlar düşmüş vaziyette. Bunu en azından eski seviyesine getirebilir miyiz diye bakıyoruz. Bu mevcut durumda olmuyorsa, alternatif geliştiririz. 'Gelin Suriyelileri çalıştıralım, hem sosyal olarak onlara iş vermiş oluruz, hem bunu yaparken sizin pamuğunuzu kullanalım; böylece siz de kazanın, Suriyeliler de kazansın, biz de kazanalım'... Böyle bir mekanizmayı oluşturma gayreti içindeyiz."