Kuraklık, siyasi çatışmalar ve enerji kriziyle boğuşan Venezuela'da ekonomik kriz ve hiperenflasyon hayatı alt üst etti. Hükümetin dayattığı döviz oranları nedeniyle, kredi kartı kullanımı imkansız hale geldi. Bir hamburger bin 700 Venezuela Bolivarı'na (170 ABD Doları) satılırken, bir otelde gecelik ücret 7 bin ABD dolarına yükseldi.

Venezuela hükümeti 1 ABD Doları'nı 10 Bolivar'dan saymayı sürdürse de artık neredeyse tamamı nakit çalışan işletmelerde ve karaborsada bu oran bin Bolivar'dan hesaplanıyor.

TEMEL İHTİYAÇLAR İÇİN KUYRUĞA GİRİYORLAR

Hiperenflasyonla boğuşan ve ham madde ithalatına dayanan ekonomilerinde kendi para birimleriyle maaş alan Venezuelalılar için ise durum daha da kötü. Orta sınıfın hızla yok olduğu ülkede halk temel ihtiyaçları için kuyruklara girmek zorunda.

"NEFES ALAMIYORUZ"

Temel besin ve temizlik maddeleri haricinde mallar satan dükkanlar ise haftalardır iş yapmıyor. Gözlük dükkanı sahibi Michael Leal, "Nefes alamıyoruz. Herkesin durumu perişan" diyor. Leal, faiz oranları nedeniyle işletmelerin artık kredi kartı kabul etmediğini anlatıyor.

BİR ÜRÜNE YÜZ KATI ÜCRET ÖDENİYOR

Bir eczanenin önündeki yaklaşık 200 kişiyle birlikte kuyrukta bekleyen 21 yaşındaki Kevin Jaimes, diş macunu almayı umuyor. Eli boş dönenler ise karaborsanın yolunu tutuyor. Bazen ürünlere 100 katı ücret ödemek zorunda kalıyor:

"Her hafta buradayız. Ne alacağımızı bilmeden kuyruğa giriyoruz. Çünkü stokta hiçbir şey kalmıyor. Alabildiğiniz her şeyi hemen almanız gerekiyor. Saatlerce bekleyip eli boş da dönebiliyorsunuz."

"AYDA 35 DOLAR MAAŞ"

Jaimes, 7 kişilik ailesine 35 dolarlık maaşıyla bakmaya çalışıyor. Bir sinema biletinin 9 dolar olduğu ülkede karınlarını doyurmaktan başka bir şeye bütçe ayırmaları mümkün değil.

SİYASİ DİYALOG ÇAĞRISI

Güney Amerika ülkeleri Şili, Arjantin ve Uruguay, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun muhaliflerle arasındaki sorunları siyasi diyalogla acilen çözüp halkın refaha kavuşturulması çağrısı yaptı.

KAMU ÇALIŞANLARINA SADECE HAFTADA 2 GÜN MESAİ

Venezuela halkı, bir yandan da kuraklık nedeniyle günde 18 saati bulan elektrik kesintileri ile de boğuşuyor. Enerji kısıtlamaları nedeniyle kamu çalışanları haftada sadece 2 gün mesai yapıyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) üyesi Venezuela, zengin doğal kaynaklarına rağmen tarihinin en kötü günlerini yaşıyor.