Tarihî Sur ilçesinin teröristlerden temizlenmesinin ardından Diyarbakır yeniden ayağa kalkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile Doğu’nun Paris’ine yapacağı ziyarette 558 milyon liraya mal olan 116 projenin açılışını yapacak. Erdoğan, 65. Hükümet’in kurulmasının ardından Başbakan Yıldırım ile ilk ziyaretini Diyarbakır’a gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı, PKK’lı teröristlerce Dürümlü mezrasında bomba yüklü kamyonla düzenlenen katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarını da ziyaret ederek acılarını paylaşacak. Erdoğan, Diyarbakır Havalimanı ile kentte hayata geçirilen birçok yatırımın açılışını da gerçekleştirecek. Açılışı yapılacak tesis ve projeler ise şöyle:
∂ Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığınca 230.5 milyon liraya yapılan 5 milyon yolcu kapasiteli, 6 körüklü, uluslararası standartlarda Diyarbakır Havalimanı Terminal binası ile apron, taksi yolu ve garaj, itfaiye binası.
∂ 16 milyon 841 bin liraya yapılan Silvan Çatakköprü-Hamzalı yolu, Dicle ve Çüngüş PTT hizmet binaları.
∂ 12 milyon 226 bin 420 liraya mal olan Karacadağ Kongre Merkezi ve  Lice- Kocaköy İlçe Tarım Müdürlüğü hizmet binaları ile  72 milyon liraya mal olan 19 besi çiftliği, 12 süt çiftliği, 2 sulama, 4 işleme ve paketleme, 3 kırsal turizm, 5 bahçe kurulumu ve 3 arıcılık projesi.
∂ Milli Eğitim Bakanlığınca 81.8 milyon liraya yapılan 397 derslik ve 200 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonu.
∂ TOKİ tarafından yapılan ve 36 milyon liraya mal olan bin 24 Üç Kuyular Yoksul Konutu ve sosyal tesis inşaatı.
∂ Dicle Üniversitesinde 31 milyon liraya yapımı tamamlanan Öğrenci Sosyal Tesisleri ve Kampüs Altyapı Projeleri.
∂ Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 23 milyon 329 bin liraya yapılan Ergani İçme Suyu İsale Hattı ve 7 Taşkın Koruma Projesi.
∂ Sağlık Bakanlığınca 16 milyon liraya yapılan Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Diyarbakır Kocaköy Devlet Hastanesi.
∂ Gençlik ve Spor Bakanlığınca toplam 13 milyon liraya yapılan yüzme havuzu modernizasyonu, Diyarbakır ve Silvan Gençlik Merkezleri, spor tesisleri ve Dicle Kapalı Spor Salonu.
∂ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılan 11.7 milyon lira maliyetli OSB altyapı projeleri.
∂ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca 11 milyon liraya yapılan Trafo ve Trafo İlave Projeleri.
∂ İçişleri Bakanlığınca 1 milyon 300 bin liraya inşa edilen Güvenlik Güçleri Sosyal Tesisleri.
∂ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca alınan İŞKUR yeni hizmet binası.