Geçmişte vergi mükellefi olup Bağ-kur kaydı yaptırmayan yüz binlerce vatandaşa erken emeklilik fırsatı doğdu. Yargıtay'ın verdiği karar emsal olacak. bu yıllarını saydıracak Bağkur'lular emekli olabilecek. 4 Ekim 2000'de çıkan bir yasa ile belirlenen süre içinde Bağ-Kur'a girişini yaptırmayanlara "Sizi 4 Ekim 2000'den sonra sigortalı sayalım" denildi. Ancak bu karar Anayasa Mahkemesi'ne kadar gitti.

Yüksek Mahkeme, kararı 8 Ağustos 2001'de iptal etti. İptal kararma karşı dönemin hükümeti yeni bir yasal düzenleme yaptı. 2000'den önce oda kaydı, vergi kaydı, esnaf sicil kaydı olunan dönemler yok sayıldı. Geriye dönük borçlanma sağlanamadı. Bu nedenle 500 bin esnaf ve sanatkar bu haktan yararlanamadı. Yargıtay ise açılan bir davada, 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönünde emsal niteliğinde karar verdi. Karara göre; 2000'den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek. Ama dava açmak gerekiyor.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kararına göre; 1985- 2000 arasında oda, sicil ve vergi kaydı olanlar, ihtiyaçları varsa bu dönemleri sigortaya saydırabilecekler. Ancak bu kayıtların ispat edilmesi gerekiyor. Kayıtlarını aldıkları evrakla ispatlayanlar dava açarak Yargıtay'ın bu kararını emsal olarak gösterebiliyor.

Kaynak: Takvim