Dün ABD'de açıklanan verilerin ardından 114,0 - 115,7 lira aralığında dalgalanan altının gram fiyatı günü önceki kapanışın yüzde 0,44 altında 114,7 liradan tamamladı.
Bugünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve yarın ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde altın fiyatlarının hafta başından bu yana etkili olan yatay seyrini sürdürdüğü görülüyor.
Bugün saat 10.05 itibarıyla altının ons fiyatı dünkü kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 1.217 seviyelerinden işlem görürken, gram altın da 115 liradan alıcı buluyor.
AA Finans Analisti İslam Memiş, haziran ayını global ekonomi açısından çok önemli kararların alınacağı bir ay olarak gördüğünü belirterek, bugünkü ECB toplantısı ile önemli gündem maddelerinin ilkinin geçileceğini kaydediyor. Altın fiyatları üzerinde en önemli belirleyicinin ABD Merkez Bankası (Fed) olmaya devam edeceğine değinen Memiş, Fed'in eninde sonunda faizleri yükseltmeye devam edeceğini dile getirdi.
Memiş, bugün ECB kararının ardından Başkan Mario Draghi'nin açıklamalarının piyasaların odak noktasında olacağını belirterek, "Draghi'nin açıklamalarıyla birlikte altının ons fiyatında da yükselişler görebilir. Teknik olarak değerlendirdiğimizde altının ons fiyatının 1.230 dolar seviyesini test edebileceğini düşünüyoruz." dedi.
Şu dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 189 lira, Cumhuriyet altını ise 770 liradan satılıyor.