Türk şirketlerinin yurt dışında yaptığı önemli yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Galatasaray’ın eski Başkanı Ünal Aysal’ın Türkiye’deki şirketi Unit International Enerji A.Ş. ile İran Enerji Bakanlığı arasında yaklaşık 4.2 milyar dolarlık doğalgaz kombine çevrim santrali yatırım anlaşması önceki gün Tahran’da düzenlenen törenle imzalandı. İran’ın 7 ayrı bölgesinde kurulacak olan doğalgaz kombine çevrim santrallerinin toplam kurulu gücü 6020 MW olacak. İran’ın enerji ihtiyacının önemli kısmını tek başına karşılayacak olan 7 adet kombine çevrim santralinin inşaatına 2017 yılının ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor.
Unit Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal, bu yatırımın temellerinin 34 yıl öncesine dayandığını ifade ederek, İran’da 1982 yılından bu yana enerji projeleri gerçekleştirdiğini söyledi. Aysal, “Yaptığımız tüm işleri zamanında tamamladık. Hiçbir işimizde problem yaşamadık. Güven ve dostluk temeline dayanan yeni yatırımımızla Türkiye ve Türk iş adamlarının güvenilirliğini ve gücünü bir kez daha göstermek istiyoruz” dedi. Aysal, santraller tamamlandığında İran’ın elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacağını belirtti.

‘GAZI AL, ELEKTRİĞİ VER’
Yap- İşlet modeli ile devreye sokacakları doğalgaz çevrim santralleri için İran Enerji Bakanlığı ile 20 yıllık anlaşma imzaladıklarını sözlerine ekleyen Ünal Aysal, “İran bize 20 yıl boyunca doğalgaz verecek. Ürettiğimiz elektriği ise 6 yıl süresince mutabık kalınan tarife üzerinden bizden alacak. Üretilen elektrik 6 yıldan sonra ya ihraç edilecek ya da İran’da serbest piyasada satılacak. Bu zamana kadar İran’da bu tip yatırımları devlet desteği ile sadece İran’lı yerel yatırımcılar yapabiliyordu. Bu yönüyle anlaşma İran’ın yabancı sermaye açılımı konusunda bir ilki temsil ediyor” dedi.

YATIRIMCIYA ÖRNEK OLACAK
İran Enerji Bakanlığı adına işin sahibi olan Thermal Power Plant Holding (TPPH) Genel Müdürü Mohsen Tarztalab da, “Bizdeki çevrim santralleri eski teknoloji olduğu için verimliliği düşüktü. Sayın Ünal Aysal’ın şirketi tarafından yapılacak santraller ise yaklaşık iki kat daha verimli olacak. Unit ile imzaladığımız bu anlaşma diğer bütün yabancı yatırımcılar için de örnek olacak niteliktedir” diye konuştu.

Irak’a da santral 
Ünal Aysal’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Belçika Merkezli Unit, İran’a daha önce 3210 MW gücünde 5 elektrik santrali daha yapmıştı. Ünal Aysal, Türkiye’de 4 ve Avrupa’da 2 elektrik santrali yatırımını gerçekleştirdi. Elektrik santralleri konusunda uzmanlaşan Unit, bir santral da Kuzey Irak’a yapacak. Ünal Aysal, geçtiğimiz aylarda gelişim süreci tamamlanan Kuzey Irak’taki 840 MW’lık doğalgaz santralı yatırımına bu yılın sonunda başlayacaklarını söyledi.

20 yıllık ‘Yap-İşlet’ anlaşmasının imza töreninde UNİT Group Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal’a, İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian (arka sırada sağdan ikinci) ve İran Enerji Bakanlığı müsteşarı eşlik etti.