Birleşik Krallık'ta yapılan referandumdan Brexit kararının çıkmasının ardından piyasalara hakim olan şok etkisi ve panik havası kademeli olarak devam ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ve Standard & Poor's'un İngiltere'nin notunu düşürmesi ve yetkililerden gelen açıklamaların ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırması pay piyasalarında satış baskısının sürmesine neden oluyor.

Son yıllarda gelişmiş ekonomiler arasında büyümenin dinamosu olarak görülen İngiltere'nin gelecek dönemde resesyon, yüksek enflasyon ve işsizlikle karşı karşıya kalabileceği yorumları risk algısını negatif etkilerken, sterlin/dolar paritesi dün yüzde 3'ün üzerinde değer kaybederek 1,3125 ile son 31 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Dün ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 1,5, S&P 500 endeksi yüzde 1,8 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,4 değer kaybederken, Avrupa tarafında, borsalar banka pay piyasaları öncülüğünde yaklaşık yüzde 3 düşüş kaydetti.

Bugün Asya borsaları, küresel piyasalarda Brexit'in ardından merkez bankaları ve ekonomi yönetimlerine ilişkin teşvik beklentilerinin artması ve buna bağlı olarak petrol fiyatlarındaki toparlanmadan destek bularak sınırlı da olsa yükseldi.

Brent petrolün varil fiyatı iki günlük hızlı düşüşün ardından bugün Asya piyasalarında yüzde 0,8'lik artışla 48 dolar sınırına çıkarken, dolar endeksi ise yüzde 0,5 değer kaybederek 96 seviyesinin hemen üzerinde dengelendi.

Yurt içinde, dün pay piyasalarında etkili olan tepki alımları, Avrupa borsalarındaki sert düşüşlerin etkisiyle sınırlı kaldı ve Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü yüzde 0,27 azalışla 75.161 puandan tamamladı.

Analistler, bugün ABD'de başta büyüme olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini ifade ederek, Brexit ile ilgili yetkililerin görüş ve yorumlarının da izlenmeye devam edileceğini dile getiriyor. Özellikle Avrupa'da banka pay piyasalarında gelmesi muhtemel tepki alımlarının gücünün piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydeden analistler, BIST 100 endeksinin 74.400 seviyesinin destek, 76.500 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirtiyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
14.30 Türkiye, nisan ayı konut fiyat endeksi
15.30 ABD, 1. çeyrek GSYH
15.30 ABD, 1. çeyrek kişisel tüketim harcamaları
17.00 ABD, haziran ayı Tüketici Güven Endeksi
17.00 ABD, haziran ayı Richmond Fed İmalat Endeksi