Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, Rus yetkililerden olumlu açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak, Rusya’nın başkenti Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk inşaat şirketlerinin Rusya pazarındaki konumlarını eski haline getireceklerinden emin olduklarını belirtti.

Kozak, Putin’in bugün Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda hükümeti görevlendirdiğini hatırlatarak, “Kısa vadede geçtiğimiz yılın sonlarında alınan kararları tekrar değerlendireceğiz.” dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç de Türkiye ile ekonomik ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımların önümüzdeki günlerde atılacağını belirtti.

“Türkiye’deki Rus turist kaybı kısa sürede telafi edilebilir.”

Rusya Turizmciler Birliği Sözcüsü İrina Turina da Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yönelik turistik uçuşların bir hafta içerisinde başlayabileceğini belirtti.

Turina, tam kapasite charter seferlerinin ise bir ay içerisinde başlayabileceğine işaret ederek, “Türkiye’deki Rus turist kaybı kısa sürede telafi edilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.