Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; Batı merkezli ekosistemin artık Doğu’ya kaymak durumunda olduğunu belirterek “Dünyada bir paradigma değişimi var, hakikaten yeni yüzyılda çok büyük bir zihinsel ve derin dönüşüm var. Burada Çin ve Hindistan önemli bir şekilde ayrışıyor” diye konuştu. Bakan Albayrak, Borsa İstanbul konferans salonunda düzenlenen “Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi - Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye” konulu konferansta, küresel politik gelişmeler ve Türkiye’nin yol haritasıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Çin ve Hindistan’ın toplam millî gelirinin G7 ülkelerini geçeceğini anlatan Albayrak “Sadece Çin ve Hindistan’ın nüfusu yaklaşık 3 milyara ulaşıyor ve Hindistan, nüfus olarak tek çocuk politikasının da etkisiyle Çin’i geçiyor. Baktığımızda bu iki ülkenin nüfusları toplamı, dünyanın yarı nüfusuna yaklaşıyor” bilgilerini verdi.

ÖNEMLİ FIRSATLAR VAR
Bakan Albayrak, Türkiye’nin önünde önemli fırsatlar bulunduğunu anlatarak şunları kaydetti: Geçen gün ihracatçılarımızla da konuştuk, Çin ve Hindistan’ın ihracat hacmi içerisinde payımız nedir? 2 küsur milyar dolarla neredeyse yüzde 1’lerde... Bu kötü ama aynı zamanda muazzam da bir fırsat penceresi. Çin seyahatlerimiz başarılı geçti ama özellikle Hindistan seyahati için konuşuyorum, tahmin ettiğimin ötesinde, çok başarılı, çok verimli, bölgesel iş birliklerini geliştirici, yeni fırsat pencerelerinin açıldığı bir seyahat oldu. Önümüzde yeni bir dünya ekosistemi duruyor. Türkiye işte bu yeni ‘network’ün orta kuşağının ana omurgasını oluşturan, bu linki bağlayan, anahtar bir ülke olmaya doğru hızla ilerliyor. Rasyonel olacağız, pragmatik olacağız ve ‘iş birliklerini nasıl artırabiliriz’i tartışıp konuşacağız.

REZERVLER ETRAFIMIZDA 
Asya-Pasifik’te yaşanması muhtemel bir ekonomik çatışma için Türkiye’nin gerekli çalışmaları yapmak durumunda olduğunu ifade eden Albayrak, şöyle devam etti: Demir yolu, deniz yolu, hava yolu hazır mı? Enerjinin çeşitlendirilmesi, boru hatlarının genişletilmesi, depolandırılmanın geliştirilmesi, sıvılaştırılmış doğalgazı (LNG), yeniden gazlaştırma tesisleri (FSRU)... Bütün bunlara Türkiye hazırlanıyor mu? Doğu Akdeniz gazı, yeni keşifler... Onları saymıyorum bile. Dünya petrol ve gaz rezervlerinin 3’te 2’si bizim etrafımızdaki coğrafyada. Kazakistan’dan Azerbaycan’a, Rusya’dan İran’a, Irak’tan Suriye’ye, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Katar’a, Kuveyt’e, Suudi Arabistan’a... Tüm bu ‘network’e baktığınızda, dünyadaki altyapı, enerji kaynakları, dünyadaki ekosistemin dönüşümü içerisinde Türkiye; yetişmiş genç nüfusu, rekabetçi özel sektörü ve bütün bu yaşananlara rağmen istikrarlı resmiyle dünyada çok net ayrışıyor.

Avrupa’ya uyarı: 80 milyonu kaybederseniz bedeli çok ağır olur
Avrupa liderlerinin seçim yarışında kullandıkları dili eleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “Kapımızdaki ve içimizdeki terörle test edilen ilişkileri, çılgın birkaç tane bürokrata, derin yapı elemanına feda edebiliyorsa birileri, bunu iyice düşünmesi lazım. Kaybeden Türkiye olmaz, kaybeden tüm taraflar olur” dedi. Batıyla 70 yıllık stratejik ittifak çerçevesinde önemli bir testten geçildiğini anlatan Albayrak “Türkiye’yi artık, hele de bu yaşananlardan sonra 20. yüzyılın kodlarıyla okumaya çalışma dönemi bitti. 80 milyonu kaybederseniz bunun bedeli emin olun çok ağır olur. Yeni dünya düzeninde artık kimse 80 milyondan, bu kadar şey yaşandıktan sonra, bir tokat yedikten sonra, diğer yanağını da uzatmasını beklemesin. 80 milyon, bunun yaşanmasına izin vermeyecek” diye konuştu.