Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, Avro Grubu  Başkanlığı görevine getirildi. 

Centeno, Brüksel’de gerçekleştirilen ve avro kullanan 19 Avrupa  Birliği (AB) üyesi ülkenin maliye bakanlarının bir araya geldiği Avro Grubu  toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Avro Grubu başkanlık seçiminin adil ve demokratik bir  ortamda gerçekleştiğini söyleyen Mario Centeno, "Avro Grubu'nun yeni başkanı  olmaktan gurur duyuyorum. Çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yeni görevime  ocak ayında başlayacağım." diye konuştu.

Avro Grubu başkanlığı için Centeno'nun yanı sıra Lüksemburg Maliye  Bakanı Pierre Gramegna, Slovakya Maliye Bakanı Peter Kazimir ve Letonya Maliye  Bakanı Dana Reizniece-Ozola adaylıklarını açıklamıştı.

Önceki toplantıda, Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem'in,  Hollanda'daki Maliye Bakanlığı görevi son bulmasına rağmen 13 Ocak 2018'e kadar  Avro Grubu'ndaki başkanlık görevini sürdürmesi kararı alınmıştı.

Avro Grubu toplantılarına, ortak para birimi avroyu kullanan 19 AB  üyesi ülkenin maliye bakanları dışında, AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Parasal  İşlerden Sorumlu Üyesi ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı gibi yetkililer de  katılıyor. Avro Bölgesi'ndeki mali politikaların koordinasyonunu sağlamak  amacıyla kurulan Avro Grubu, neredeyse her ay bir kere Ekonomik ve Mali İşler  Konseyi (ECOFIN) toplantısının öncesinde bir araya geliyor.

Mario Centeno kimdir?

Portekiz Maliye Bakanı olarak görev yapan Centeno, 1966 yılında doğdu.  ABD'de Harvard Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisans ve doktora eğitimi  alan Mario Centeno, öğretim üyeliği yaptı ve Portekiz Merkez Bankasında çeşitli  görevlerde bulundu. 2004-2013 yıllarında AB Komisyonu Ekonomik Politika Komitesi  üyesi olan Centeno, 26 Kasım 2015 tarihinden beri de Portekiz'de Maliye Bakanlığı  yapıyor.

Mario Centeno, sıkı maliye politikaları uygulanması ve AB bütçe  hedeflerine uyumlu politikalar izlenmesini benimsiyor.