Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde ekonomi cephesinde yaşanan gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açılışında konuşan Erdoğan, McKinsey eleştirileriyle ilgili olarak “Bütün bakan arkadaşlarıma söyledim, ‘bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız’ dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz. Ana muhalefetin hezeyanlarıyla kafası karışmış olanlar varsa, onlara şu gerçekleri ifade etmek isterim: Türkiye, evet bir dönem sadece ekonomisini değil, savunmadan tarıma, sanayiden ticarete her şeyini Amerika’ya teslim etmiştir. Peki bu ne zaman olmuştur biliyor musunuz? Türkiye bu felaketi, tek parti CHP ve İnönü döneminde yaşamıştır” açıklamasında bulundu.

FIRSATÇIYA NEFES YOK
Türkiye’nin tarihinin en büyük ekonomik saldırılarına maruz kalmasına rağmen 2 ayı bulmadan durumu büyük ölçüde kontrol altına aldığını vurgulayan Erdoğan “Seçimlerin hemen ardından zaten kolları sıvamış, ekonomik reformlar için hazırlıklara başlamıştık. Her kriz beraberinde birçok fırsatı da getirir. Bu işin tedavi yollarını da biliyoruz. Özel sektörümüzün bu krizi fırsata çevirecek maharete sahip olduğuna inanıyorum. 2 aydan sonra yeniden bir toparlama ve yükseliş dönemine girdiğimizi görüyorum. Bazıları krizi fırsata çevirmekle, fırsatçılığı birbirine karıştırıyor. Milletimizi fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz. Serbest piyasa kuralları içinde, fırsatçılarla mücadele edip kendilerine gereken yaptırımları uygulayacağız. Ekonomi reçetemizde üretim, tasarım, teknolojiyi geliştirmek, ihracat, istihdam vardır. Ülkemizi kendi reçetelerimizle, çözümlerimizle, programlarımızla hedeflerine ulaştıracağız” dedi.

KÜLAHLARI DEĞİŞİRİZ
Her türlü desteğe ve katkıya açık olduklarını da söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: Ama bunun bedelini de egemenliğimize, geleceğimize göz dikerek ödetmeye çalışmasınlar. Türkiye borcuna sadıktır, yeter ki işi, diyet borcuna döndürmesinler. İşte o zaman külahları değişiriz. AK Parti döneminde, ülkemizi diyet borçlarından kurtarana kadar çok mücadeleler ettik. Son günlerde finansal danışmanlık hizmeti alınan bir şirket üzerinden yapılan tartışmalar, güya bizi töhmet altında bırakarak, aslında örtülü bir şekilde ülkemizi aynı cendereye sokma girişiminden ibarettir. Ama biz bu oyuna gelmeyiz. Bu can bu tende oldukça, hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz. Biz göreve geldiğimizde IMF’ye borcumuz 23,5 milyar dolardı. 2013’te bu borcu sıfırladık. Ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olmayacağını biliyoruz. Kendi ayakları üzerinde yükselttiğimiz Türkiye’ye, hiç kimse yeniden diz çöktüremeyecektir.

KRİZ YOK, MANİPÜLASYON VAR
Ana muhalefetin ‘kriz’ çıkışlarına cevap veren Erdoğan, “Türkiye’de bir defa kriz yok. Türkiye’de ekonomiyle alakalı bir manipülasyon var, manipülatif bir hareket var. Bununla bir fatura kesmeye çalışıyorlar, onlar da bu faturanın aktörleri arasında yerini alıyor. Resmî ziyaret yaptığımız ülkelere ‘bize para verin’ diye yalvarıyormuşuz. Biz para istemedik, istemeyiz. Biz, gittiğimiz her yerde yönetimlere ve özel sektöre, ülkemizin büyüklüğünü ve fırsatlarını anlatıp, yatırım davetinde bulunuyoruz. Kendilerinin SGK’yı nasıl batırdıklarını, o dönemi yaşayan benim milletim çok iyi biliyor” diye konuştu.