Bir devir kapandı... Beşiktaş'ın tarihine adını altın harflerle yazdıran Süleyman Seba hayatını kaybetti. Türk futboluna kazandırdığı değerlerle her daim hatırlanacak ve hiç bir zaman unutulmayacak bir isimdi Seba... Beşiktaş Başkanlığı'ından daha çok centilmenliği, efendi kişiliği ve mütevazi yapısıyla öne çıktı. Endüstriyel futbola karşı neredeyse tek başına dimdik durabilmeyi başaran Süleyman Seba, Beşiktaş aşkıyla bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştı. Kendi arabası bile yokken, bankalardan değil, yakın arkadaşlarından borç isteyerek transfer bütçesi oluşturan bir başkandı. Kulübü borca sokmamak için hep kendisini feda etti. Beşiktaş camiası "Feda" olgusunu ondan öğrendi. 


Ceketiyle özdeşleşti
Sportmen tavırları ve polemiklerden uzak duran kişiliğiyle sadece Beşiktaş'ın değil, Türk futbolunun önde gelen isimleri arasında yer alıyordu. Kulüpte yapılan kongrelerde rakiplerine hep üstünlük sağlayan Seba, ''Ceketini bile aday gösterse başkan olur'' ifadesinin yerleşmesini sağladı. Ceketini de çok nadiren değiştirirdi ve kendisiyle özdeşleştirmişti. Yöneticilik ve başkanlığının ardından bile çok sevdiği Beşiktaş'tan uzak kalmadı. Onursal Başkan olarak kulübün tarihine geçen Seba, Akaretler'deki mütevazı evinde sakin hayatıyla yine Beşiktaş'a yakın durdu. Akaretler'deki kulüp binasının bulunduğu caddeye ismi verildi, Beşiktaş Belediyesi de adını taşıyan caddede bulunan Vişnezade Parkı'na heykelini yaptırdı. Seba'nın ismi ayrıca Beşiktaş Hentbol Takımı'nın maçlarını yaptığı spor salonuna da verildi. Solunum yollarındaki enfeksiyon sebebiyle Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde tedavi altına alınan, daha sonra tespit edilen kalın bağırsak kitlesi sebebiyle operasyon geçiren Seba bir süredir tedavi görüyordu. 

Cenaze yarın kalkacak

Türk futbolunun unutulmaz ismi dün gece Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Şimdi Beşiktaş camiası, spor kamuoyu ve sporseverler çok büyük bir değerini kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyor. Türk futbolunun Muhteşem Süleyman'ı, Dolmabahçe Camii'nde Cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy mezarlığında toprağa verilecek...

Kulüpte derin hüzün
Süleyman Seba'nın vefatının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumburbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere, spor kulüpleri ve sayısız kuruluş taziye mesajı yayımladı. Beşiktaş Spor Kulübü'nden yayımlanan mesajda ise "Beşiktaşımızın tarihine damgasını vuran, hayatının tamamını siyah-beyaz olarak yaşayan, gönlünde ve aklında sadece Beşiktaş olan, her daim yol göstericimiz ve camiamızın birleştirici unsuru olan, Onursal Başkanımız Süleyman Seba'yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

SEBA İÇİN ÖZEL YAYIN YAPTILAR 

Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın Türk futbolunda ne kadar önemli bir isim olduğu hayatının sona ermesinden sonra da ortaya çıktı. Seba'nın vefatı nedeniyle sadece BJK TV değil, FB TV, GS TV ve Bursaspor TV de normal akışa son vererek özel yayın yapmaya başladı.

Hastaneye akın ettiler
Vefat haberinin ardından taziyede bulunmak isteyenler, Amerikan Hastanesi'ne akın etti. Spor camiasının yanı sıra başta Beşiktaşlı olmak üzere çok sayıda taraftar da hastane bahçesini doldurdu. Beşiktaş'ın eski futbolcularından Recep Çetin, taziye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Beşiktaş'ta oynadığım yaklaşık 12 yıllık dönemde bize çok şey öğretti. O Beşiktaş için hayatını kaybetti, belki de Beşiktaş için evlenmedi. Beşiktaşlıların başı sağ olsun" diye  konuştu.Süleyman Seba kimdir?
Süleyman Seba 1980'li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Müdürlüğü yaptığı dönemde, kötü gidişini gördü ve çok sevdiği Beşiktaş için bu görevi bıraktı. 1 Nisan 1984'de 16 yıl sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol takımı; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 5 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandı. Sportif başarıların dışında Beşiktaş Kulübüne birçok tesis kazandırdı. Bunlardan bazıları Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı ve kamp tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri oldu. Seba döneminde, BJK Koleji kuruldu ve BJK İnönü Stadı 49 yıllığına kiralandı. Beşiktaş'a büyük hizmetlerde bulunan Seba, 1999-2000 sezonunda futbol takımının gösterdiği kötü performans sonucu tribün ve muhalefetin tepkisini çekmesi üzerine istifa kararı aldı. 13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulu'nda elleri titreyerek gözyaşları içinde yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: "1984 yılında, ilk defa huzurlarınıza çıktığımda, kongre konuşmamın başında söylemiş olduğum sözleri hatırlatmak istiyorum: 'Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, Bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz, Ama herkesi her zaman aldatamazsınız. Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım. 1984 yılında huzurlarınıza hangi heyecan ve duygularla gelmişsem bu gn de huzurlarınızda aynı heyecan ve duygularla başım dik, gönlüm rahat ve huzur içerisinde sizlere veda ediyorum"...

ALİ GÜLTİKEN
(Beşiktaş'ın eski futbolcusu)
Süleyman Seba için çok şey söylenebilir. Şampiyonluk için kötü yollara asla başvurmayan bir insandı. Onun için efendilik herşeyden önemliydi. 

KADİR AKBULUT

(Beşiktaş'ın eski futbolcusu)
Kulübü borca sokmamak için herşeyi yapardı. Asla müsrif değildi ama onun sayesinde takım yine de her zaman şampiyonluğa oynardı.

ALİ ŞEN

(F.Bahçe eski başkanı)
Süleyman Ağabey bütün Türk toplumuna örnek olmuş bir insandı. Transfer yaparken bile "Siz de istiyorsanız bu oyuncudan vazgeçebiliriz" derdi.