ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin gerçekleştirği anket, Türklerin en büyük endişesinin iklim değişikliği olduğunu ortaya koydu.
40 ÜLKE YER ALDI
Ankette, iklim değişikliği Güney Amerika, Asya ve Afrika'da yaşayan halkların en büyük korkusu olurken; terör örgütü IŞİD, Avrupa ve Kuzey Amerika'da en çok korkulan unsur oldu. 40 ülkeden yaklaşık 45 bin kişinin katıldığı ankette, katılımcılara onlara en çok neyin endişe verdiği soruldu. İklim değişikliği, yüzde 35'lik oranla Türk halkının en çok endişe duyduğu konu oldu. İklim değişikliğini yüzde 33 ile IŞİD ve küresel ekonomik istikrarsızlık izledi. Katılımcıların yüzde 22'si İran'ın nükleer programından ve siber saldırılardan endişe ettiğini belirtti. Yüzde 19 ile 'Rusya ile gerginlik' ve yüzde 14 ile 'Çin ile toprak anlaşmazlıkları' seçenekleri son sıralarda yer aldı.
AVRUPA'DA IŞİD
Avrupa'da ise IŞİD korkusu hakim. Avrupa ülkelerinde yaşayan kişilerin yüzde 70'i IŞİD'i önemli bir tehdit olarak algılıyor. IŞİD korkusu, ABD'de yüzde 68, Kanada'da ise yüzde 58 olarak açıklandı. IŞİD'den en çok endişe duyan ülke yüzde 84 ile Suriye'nin sınır komşusu Lübnan oldu. Ankete katılan 40 ülkeden 19'u iklim değişikliğini en büyük endişe kaynağı olarak görürken, IŞİD 14 ülkenin en büyük endişesi oldu. Küresel ekonomik istikrarsızlığın çoğu ülkede en yaygın ikincil problem olduğu belirtildi. İklim değişikliği Afrika ülkelerinde de ortalama yüzde 59 oranla en çok korkulan unsur oldu.