NURİ ELİBOL-PEKİN
İki günlük resmi ziyaret için Çin Halk Cumhuriyeti'ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyon diplomasisini de sürdürdü. Başkent Pekin'e gece yarısı inen Erdoğan, ayağının tozuyla Ürdün Kralı Hüseyin ve İtalya Başbakanı Renzi ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerin konusu ise IŞİD ve PKK'ya karşı düzenlenen sınır ötesi operasyonlar ile bölgedeki diğer gelişmelerdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan telefon trafiğinin ardından başlayacağı resmi programları öncesi Çin Halk Kahramanları Anıtı'nı ziyaret etti. Daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keqiang ile bir araya gelen Erdoğan, Devlet Başkanı Şi Jinping tarafından da resmi törenle karşılandı. Törende resmi heyetlerin yanı sıra Türk ve Çin bayrakları taşıyan çocuklar da yer aldı. 
FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ 
İki lider, tören sonrasında heyetler arası görüşmeye geçti. Görüşmede, ekonomi, füze savunma sistemi ve Sincan Özerk Uygur Bölgesi konuları ele alındı. Füze savunma sistemiyle ilgili teknik müzakerelere devam edilmesi kararlaştırıldı. İki lider, 100 milyar dolarlık ticaret hedefi ortaya koyarken, bu konuda daha fazla çaba gösterilmesi için fikir birliğine vardı. Türkiye'ye geçen yıl gelen 200 bin Çinli turist sayısının artırılması için de iki ülkenin ilgili bakanları çalışma yapacak.