Gazeteci Nuh Köklü'nün kartopu yüzünden öldürülmesiyle ilgili davada müşteki Müşteki, mahkemede siyaset yapabilmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bile davaya sokmaya çalıştı. Avukatın sanıklara yönelttiği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan sorular büyük tepki çekti. 
 
İstanbul'un Kadıköy İlçesi'nde gerçekleşen gazeteci Nuh Köklü cinayetinin ilk duruşması dün Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 2 sanıklı 13 şikayetçisi olan davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Serkan A. ve tutuksuz sanık Nazım C. hazır bulundu. Duruşmaya Nuh Köklü'nün ailesi ve arkadaşları da katıldı. 
 
'BIÇAĞIN ÜZERİNE DÜŞTÜ!' 
 
Sanık Serkan A. ifadesinde, "Suçlamaların hiçbirine katılmıyorum. Tek bir kartopu değildi, bayağı geldi camıma. Büyük ve pahalı bir cam. 'Atmayın' dedim ve dükkâna girdim. Böyle dedikten sonra daha fazla attılar. Bana vurdular. Dükkâna üçüncü kez girdiğimde sopayla çıktım, dördüncüde bıçakla çıktım. Ben vurmadım, bıçağın üzerine düştü" şeklinde konuştu. A'nın avukatı da "Deliller tam toplanmamış. Olay yeri görüntüleri TÜBİTAK'a gönderilsin. Bıçaklama mı, kaza mı, ortaya çıkar" dedi. 
 
CHP VE HDP'LİLER DURUŞMADA 
 
CHP ve HDP'li milletvekillerinin de izlediği duruşmada müşteki avukatlarından Mehmet Ümit Erdem sanık A'ya skandal bir soru sordu. Erdem, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın esnafla ilgili sözlerini kullanarak "Neden polisi aramak yerine kendiniz ceza vermeyi tercih ettiniz" diye sordu. Herhangi bir siyasi görüşü olup olmadığı sorulan Nazım C. ise "Bir kartopu yüzünden bir insanın ölmesi beni çok yaraladı. Hiçbir siyasi partiye üye değilim" yanıtını verdi.
 
Kasten öldürmekle yargılanıyor
 
İddianamede, gazeteci Nuh Köklü'yü 'kartopu kavgası' yüzünden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle Serkan A. hakkında, "Kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezası, Köklü'nün arkadaşı olan 13 kişiye karşı "Kasten yaralamaya teşebbüs", "Tehdit" ve "Hakaret" suçlarını işlediği gerekçesiyle de toplamda 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapsi isteniyor. 
 
21 EKİM'E ERTELENDİ
 
Duruşmaya gelmeyen tanıklar ve müştekilerin gelecek celse duruşmaya zorla getirilmesine karar veren mahkeme heyeti, tutuklu sanık Serkan A.'nın üzerine atılı suç ve kaçma şüphesinin bulunmasını dikkate alarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 21 Ekim 2015 günü saat 10.30'a ertelendi.
 
Akıl sağlığı sorulacak
 
Sanık Serkan A.'nın epilepsi hastalığı nedeniyle askere gidemediğinin beyan edildiğini kaydeden mahkeme heyeti, Serkan A.'nın bağlı bulunduğu askerlik şubesine yazı yazılıp bu durumun sorulmasına karar verdi. Gelecek yazı doğrultusunda sanık Serkan A.'nın  Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi.
 
Öldürmenin mazereti olmaz
 
Mahkeme Başkanı Selçuk Kaya "İnsan öldürmenin bir mazereti olmaz. Canlı öldürmenin siyasal bir şeyi de olamaz" diye konuştu. Tutuklu sanık Serkan A.'nın ardından, tutuksuz sanık Nazım C. de suçlamaları reddederek, "Serkan'ın elinde bıçak vardı. Amacım onları ayırmaktı. Ayıramadım" dedi. (Akşam)