Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üzerinden bugün tam bir yıl geçti. 10 Ağustos 2014'te, halkın doğrudan seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, aradan geçen bir yılda dört kıtada Türkiye'nin politikalarını anlattı. Erdoğan yurtiçinde de mekik dokurken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi sanatçılardan sporculara, muhtarlardan bilim adamlarına kadar toplumun birçok kesimine ev sahipliği yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi "Terleyen Cumhurbaşkanı olacağım, Anayasa'daki yetkilerimi kullanacağım" diyen Erdoğan, dört kıtaya adeta çıkarma yaptı. Avrupa'da; Almanya'dan Fransa'ya, İngiltere'den Belçika'ya, Yunanistan'dan Avusturya'ya kadar 13 ülkeye giden Erdoğan, Asya'da da 11 ayrı ülkeyi ziyaret etti. Çin'den İran'a, Katar'dan Kazakistan'a, Türkmenistan'dan Afganistan'a, Endonezya'dan Pakistan'a kadar stratejik ülkelere, kalabalık heyetlerle ziyaretler gerçekleştirdi. Amerika kıtasında ABD, Meksika, Küba ve Kolombiya'ya giden Erdoğan, Afrika'da ise Cezayir, Etiyopya, Somali, Cibuti ve Ekvator Ginesi'nde temaslarda bulundu. KKTC, Azerbaycan ve Suudi Arabistan'a ikişer kez giden Cumhurbaşkanı'nın yurt dışı ziyaret sayısı 30'u aştı. 
Erdoğan, başbakanlığı döneminde birkaç tur attığı Anadolu'ya bu defa Cumhurbaşkanı olarak gitti. Yedi bölgede büyükşehirlerin tamamına yakınına giden Erdoğan'ın, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu hassasiyeti, ziyaretlerle pekişti. Ziyaret ettiği il sayısı 50'ye dayandı. 

Cumhurbaşkanlığı'nın taşındığı Beştepe'deki Külliye devletin en üst düzey toplantılarının adresi haline dönüştü. Erdoğan, Anayasa'daki yetkilerini de kullanarak, "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla dört defa Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Milli Güvenlik Kurulu toplantıları, Beştepe'ye taşınmış oldu. 
Haber Merkezi ANKARA