ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) öncülüğünde IŞİD ile mücadele kapsamında oluşturulan Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü (CJTF-OIR), daha önce yaptığı açıklamadan farklı bilgiler vererek, dün düzenlenen hava saldırılarının Atme bölgesini de içerdiğini açıkladı.


Dün akşam, Atme kasabasında Ceyş-ul Sunne ve Nusra Cephesi'ne ait  karargâh ve silah üretim atölyelerini hedef alan saldırıda, sivil yerleşim  yerleri de isabet almış, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu onlarca kişi  hayatını kaybetmişti. 
 
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, saldırıda İncirlik Üssü'nün ya da Türk  hava sahasının kullanılmadığını, operasyonun (ABD öncülüğündeki) Koalisyon  güçleri tarafından düzenlendiğini açıklamıştı. 
 
AA muhabirinin konuyla ilgili, sorusu üzerine, bu alana yönelik hava  saldırısı bulunmadığını belirten CJTF-OIR ise yeni bir açıklama yaptı. 
 
CJTF-OIR tarafından AA'ya gönderilen yazılı yanıtta, sivil kayıplara  yönelik haberlerin ciddiyeti nedeniyle konuyla ilgili daha fazla araştırma  yapıldığı ve bu bölgeye dair birçok farklı adlandırma şeklinin olduğunun  görüldüğü kaydedildi. Açıklamada, "CJTF-OIR olarak, 11 Ağustos 2015'te Halep  civarına planlı bir hava saldırısı düzenlendiğini teyit edebiliriz. Bu alan, Atme  bölgesini de içeriyor" ifadesi kullanıldı. 
   
   -"Teyit edemedik" 
 
Koalisyon güçlerinin hedef belirleme sürecinde ve hava saldırıları  sırasında, olası sivil kayıpları azaltmak için önemli tedbirler aldığı savunulan  açıklamaya, şöyle devam edildi: 
 
 "Koalisyon güçlerinin yol açtığı sivil kayıplara yönelik iddialar  olduğu zaman, bunları tam bir şekilde araştırıyoruz ve tekrarından kaçınmak için  çaba sarf ediyoruz. Suriye ve Irak'taki hava saldırılarıyla ilgili şüpheli sivil  kayıplara dair iddiaların farkındayız. Bunları değerlendirmeye devam edeceğiz,  Ancak, bugüne kadar henüz bunların herhangi birini teyit edemedik".