Başbakan Ahmet  Davutoğlu, BBC'nin Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen'ın Suriye ve Irak'taki gelişmeler ile terörle mücadeleye ilişkin sorularını cevapladı. "Türkiye, DAEŞ'i ya da DAEŞ'le ilişkili hiçbir grubu hiçbir zaman desteklemedi" diyen Başbakan şöyle devam etti: "Türkiye, Suriye'den gelen 2 milyon insana özgürlük alanı sunuyor. Son dört yılda bu mülteciler için yaklaşık 6 milyar dolar harcadık ve kimse bize yardım etmiyor. Suriye krizinin mağduru Türkiye'dir. Şu an terörist grupların ve Esed rejiminin bedelini ödüyoruz. Sorumsuz bazı çevreler bizi sanki terörist grupları destekliyormuşuz gibi suçluyorlar. 
Suriye'de 300 bin kişi öldürüldü. Bunlar insan. Bu katliamların durdurulması için uluslararası toplumdan güçlü bir karar çıkmadı. Eğer uçuşa yasak bölge oluşturulmuş olsaydı, güvenli bölge oluşturulsaydı bu olmazdı.
Şu anda kimse bölgeye asker göndermek istemiyor. Eğer Suriye'deki ılımlı güçler yeterince kuvvetli olursa Türkiye dahil diğer ülkelerin asker göndermesine ihtiyaç duyulmaz. Eğer Türkiye'nin çıkarlarına, ülkemize karşı bir tehdit varsa, Türkiye'ye kim saldırırsa saldırsın tabi ki tüm gücümüzü kullanacağız. 
Türkiye bir yandan da terör örgütü PKK ile mücadele ediyor. Eğer El Kaide İngiltere'ye saldırırsa, bunun İngiltere ile El Kaide arasında savaş olduğunu söyleyemezsiniz. Bu bir terör saldırısıdır. Hiçbir hükümet, ne Avrupalı, ne de Amerikalı demokratik hükümetler, halkı meşru bir hükümete karşı başkaldırıya çağıran bir gruba müsamaha göstermez."