Terör örgütü PKK'nın Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde "özerkliğin" altyapısını oluşturmak amacıyla çok sayıda yere, yüksek infilak gücüne sahip C4 tipi patlayıcı, el yapımı bomba, tuzaklanmış tüpler yerleştirdiği belirtildi. Güvenlik ve istihbarat birimlerinden hazırladığı raporlara göre, PKK, Yüksekova'da "özerkliğin" altyapısını oluşturmak için bir dizi yasa dışı hazırlık ve faaliyet yürütüyor. Bu konuda önemli aşama kaydeden örgütün, faaliyetleri "adalet", "vergilendirme", "siyasal yönetim" ve "eğitim" olmak üzere devletin tüm fonksiyonlarını kapsıyor. 

Alınan bilgilere göre örgütün yürüttüğü son faaliyetler kapsamında, şehir yapılanmasında yer alan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) ile Öz Savunma Birimleri (ÖSB) tarafından Yüksekova kent merkezinde 12 Ağustos'ta eski askerlik şubesi karşısına mavi bir poşet içine bomba konuldu. Orman Mahallesi'ne giden bir yola bomba konuldu ve bir sivilin evine gitmesine müsaade edilmedi. Örgüt mensupları cezaevi kavşağında, Orman Caddesi istikametine giden yolu da barikatlarla kapatıp patlayıcı düzenekler yerleştirdi. 
Eski kışlaya giden yolun kenarındaki kanala C4 tipi yüksek infilak gücüne sahip patlayıcı koyan PKK'lı teröristler, cezaevi kavşağındaki yola tel çekip kütüklerle takviye ederek yolu kapattı. Teröristler, Kışla Camii önünü de barikatla kapatıp  tuzaklanmış mutfak tüpleri bıraktı.  

İlçede 5-6 kişilik gruplar halinde dolaşan örgüt üyeleri halka ve esnafa baskıları artırdı. Bazı mahallelerde belirledikleri evleri tek tek gezip zorla boşalttıran örgüt üyeleri kent merkezinin bazı bölümlerinde patlayıcı düzeneklerle desteklenen hendekler kazıyor. 
(MİLLİYET)